آموزشی

خواص ریشه زعفران چیست؟

خواص ریشه زعفران

خواص ریشه زعفران

زعفران گیاهی پر از خاصیت‌های شگفت انگیز و همچنین عطر و طعم دلنشین است که همه ما علی‌رغم قیمت بالا آن تمایل به مصرفش داریم؛ اما زعفران سفید و یا ریشه زعفران نیز دارای خاصیت‌هایی قابل توجه است؛ خواص ریشه زعفران زیاد است؛ اما به علت نبود رنگ‌دانه قرمز رنگ کروسین قادر به ایجاد آن رنگ زیبا در غذاها نیست به همین علت قیمت کمتری نسبت به زعفران نگین و قرمز رنگ دارد.

اینکه خاصیت ریشه زعفران چیست؟ کاربرد زعفران سفید در کدام صنایع است و یا چگونه جمع آوری و پاک سازی می‌شود را در ادامه متن به آن می‌پردازیم.

ریشه زعفران

برای خرید میوه خشک کلیک کنید

معرفی زعفران و ریشه آن

این قسمت از زعفران برخلاف نامش که ریشه است اصلاً درون خاک نیست و از نظر علمی ریشه نمی‌باشد؛ بلکه قسمتی از مادگی گیاه بنام خامه است. هر گل زعفران کامل دارای شش گلبرگ بنفش رنگ، سه پرچم زرد رنگ و سه یا گاها بیشتر از سه کلاله قرمز رنگ است.

در یک انتها کلاله خامه سفید رنگ گیاه دیده می‌شود که عموم مردم به آن ریشه زعفران می‌گویند. عامل تکثیر زعفران، بنه یا همان پیاز زعفران است که کاشت آن توسط ایرانیان به دیگر مردم جهان آموزش داده شد پس می‌توانیم عامل تولید باکیفیت‌ترین زعفران را همان پیاز زعفران بدانیم که توسط پوشالی قهوه‌ای رنگ محافظت می‌شود.

شیوه پاک کردن زعفران

دو روش برای پر کردن زعفران (اصطلاح خراسانی‌ها برای پاک کردن زعفران) وجود دارد. در روش اول کلاله قرمز رنگ گیاه و خامه سفید رنگ از هم جدا نمی‌شوند؛ پس از جدا کردنشان به شکلی ماهرانه از گل گیاه می‌توان آن‌ها را دختر پیچ و یا زعفران دسته نامید.

در روش دوم پس از جدا کردن کلاله و خامه متصلش از گیاه باید دو قسمت قرمز و سفید رنگ جدا شوند؛ به قسمت قرمز، زعفران نگین و به قسمت سفید رنگ، ریشه زعفران می‌گویند.

خواص ریشه زعفران

برای خرید ریشه زعفران کلیک کنید

روش جمع آوری

پس از پاک کردن زعفران با هریک از شیوه‌ها، قسمت‌های جدا شده خشک می‌شوند. دختر پیچ و یا زعفران دسته در این مرحله قسمت سفید و قرمز رنگش جدا می‌شوند؛ قسمت قرمز همان سرگل زعفران و نمونه‌های رایج زعفران درون بازار است و اما قسمت سفید رنگ که حالا طی هر دو روش جدا شده است؛ ریشه زعفران است (دقت شود که ریشه زعفران به دست آمده در روش دوم کوتاه‌تر از روش اول است).

تقلب در فروش

ریشه سفید زعفران قیمت و خاصیت کمتری نسبت به زعفران نگین دارد و همین علت باعث بروز تقلب شده است؛ برخی دلالان برای سود بیشتر، ریشه زعفران با مواد شیمیایی قرمز رنگ می‌کنند و به جای زعفران نگین می‌فروشند.

ریشه زعفران نه تنها مضر نیست؛ بلکه خاصیت ریشه زعفران نیز قابل توجه است؛ اما رنگ شیمیایی اضافه شده به آن بر سلامتی انسان اثر منفی دارد.
برای فهمیدن قیمت زعفران نگین کلیک کنید

خواص ریشه زعفران

درست است که خواص ریشه زعفران نسبت به زعفران نگین به علت نبود ماده‌ای بنام کروسین (ایجاد کننده رنگ قرمز) کمتر است؛ اما خاصیت ریشه زعفران هم زیاد است که به چند مورد از آن اشاره می‌شود.
• شادی آور
• خواص دارویی و درمانی

خواص ریشه زعفران وحشی در زمینه دارویی و درمان قابل چشم پوشی نیست. درمان اختلالات خلقی از جمله افسردگی از خواص ریشه زعفران است. ریشه زعفران با شادی و نشاطی که در فرد به جود می‌آورد می‌تواند برای درمان افسردگی استفاده شود.

جلوگیری از اضطراب و اختلالات عصبی از موارد دیگر خواص ریشه زعفران است. درمان سرطان پروستات و درمان بیماری رماتیسم نیز از موارد کشف شده در خصوص خواص ریشه زعفران‌اند. ریشه زعفران حاوی مقدار خیلی کمی از کروسین است.

کروسین در پیشگیری از بیماری‌های چشم، دیابت و آلزایمر نقش دارد و بهبود عملکرد حافظه از خواص آن نیز است. به این نکته توجه داشته باشید که هر چند زعفران برای سلامتی مفید است؛ اما در شرایط خاص و مقدار زیاد می‌تواند آسیب زننده باشد.

مصرف زعفران غلیظ در سه‌ماهه اول بارداری ممنوع است. مصرف زعفران غلیظ در سه‌ماهه اول بارداری با افزایش پروستاگلاندین در رحم مادر احتمال سقط جنین را افزایش می‌دهد اما مصرف اندک زعفران در غذا و دیگر خوراکی‌ها نه تنها برای مادر ضرر ندارد؛ بلکه به رشد کودک و زایمان راحت مادر کمک هم می‌کند.

مادر در سه‌ماهه اول بارداری بهتر از در مصرف زعفران بسیار محتاط باشد؛ اما در سه‌ماهه دوم مجاز به مصرف حداکثر ۱۰ گرم زعفران است.
• از بین بردن بوی بد دهان
• کاهش وسواس فرد
• دارای ویتامین
ویتامین‌های C،B1،B2 و B6 ازجمله ویتامین‌های موجود در خواص ریشه زعفران‌اند.
• وجود مواد معدنی در ریشه زعفران
عناصر معدنی موجود در ریشه زعفران شامل آهن، منگنز و کلسیم‌اند که خواص ریشه سفید زعفران را دو چندان می‌کنند.
• شادابی پوست
• تقویت سیستم ایمنی
• تقویت قوای جنسی
• مفید برای اندام‌هایی مانند معده و مثانه
• بهبود عملکرد قلب و کلیه

پیاز زعفران نیز دارای خاصیت‌هایی است. از بین برنده ورم گوش، از بین برنده عفونت و التهاب چشم، ضد درد و ضد التهاب، خواب آور، کاهش اضطراب و استرس از جمله خواص پیاز زعفران است.
برای خرید زعفران سرگل کلیک کنید

کاربرد ریشه زعفران

با توجه به خواص ریشه زعفران می‌توان کاربرد گسترده آن را پیش بینی کرد. کاربرد در صنعت دارو سازی برای درمان و پیشگیری از بیماری‌ها از موارد مهم خواص ریشه زعفران است. ریشه زعفران به علت عطر و بو فوق‌العاده‌ای که به غذاها، ته دیگ، سوپ، دسرها، شیرینی و شربت‌ها می‌بخشد قابل استفاده در غذاهای ایرانی خانگی است.

استفاده ریشه زعفران در دم‌نوش و چای نیز می‌تواند علاوه بر خواص ریشه زعفران، عطر و بو دلنشین چای و دم‌نوش را به ما هدیه کند. خواص دم‌نوش ریشه زعفران کمتر از دم‌نوش زعفران قرمز رنگ است؛ اما باز هم سرشار از خاصیت است.

ریشه زعفران علاوه بر صنعت دارو سازی در صنعت شکلات سازی و صنعت تولید مواد آرایشی و بهداشتی هم کاربرد دارد.
برای دانستن قیمت پوشال زعفران کلیک کنید

طریقه مصرف ریشه زعفران

بهترین شیوه و روش مصرف ریشه زعفران که از خواص ریشه زعفران کم نکند؛ روش سابیدن است. برای استفاده از ریشه زعفران به شکل پودر ابتدا آن را کمی روی حرارت ملایم یا غیر مستقیم قرار دهید تا حالت شکننده پیدا کند و سپس آن را بسابید تا به شکل پور در بیاید.

زعفران همانند دیگر ادویه‌ها بهتر است که به صورت تازه‌تازه سابیده شود؛ زیرا مولکول‌های عطر دهنده آن فرار است و با پودر کردن، ذرات ریشه زعفران بیشتر در برابر مولکول‌های هوا از جمله اکسیژن قرار می‌گیرند و همین مورد باعث کاهش خواص ریشه زعفران می‌شود.

خاصیت ریشه زعفران در چیست؟

مرغوب‌ترین‌ها

سالانه حدود ۲۳۰ تن زعفران در جهان تولید می‌شود؛ اما تولیدکنندگان حرفه‌ای در صنعت تولید در شهر قاین ایران حضور دارند و بهترین زعفران را از نظر کیفیت تولید می‌کنند.

تولید مرغوب‌ترین زعفران سبب شده است شهر قاین مقام اول را در جهان داشته باشد و به پایتخت زعفران ایران مشهور و نامی شود. شهرستان‌های استان خراسان جنوبی از جمله بشرویه نیز در این زمینه بسیار فعال‌اند.

شهرهای گفته شده بر اساس کیفیت زعفران تولیدی بود؛ اما بر اساس میزان زعفران تولیدی خراسان رضوی از پیش‌گامان تولید و صادرات زعفران بوده است. تولید زعفران در استان خراسان رضوی به قدری گسترده است که تقریباً در همه روستا و شهرهای آن، مردم مشغول کشت و پرورش زعفران‌اند.

نیشابور، تربت‌حیدریه، ساوه، تربت جام، تربت‌حیدریه، گناباد، باخزر، بجستان از جمله شهر و روستاهای مشغول در این حوزه در استان خراسان رضوی هستند.

مقام دوم در میزان تولید زعفران برای استان خراسان جنوبی است و رقیب سرسخت خراسان رضوی محسوب می‌شود. استان‌های دیگری هم هستند که کشت زعفران درشان ممکن است؛ استان اصفهان و همدان ازجمله این استان‌هایند.
برای خرید زعفران عمده با قیمت باورنکردنی کلیک کنید

جمع بندی

همه ما انسان‌ها در طول دوره‌های مختلف زندگی‌مان به دنبال پیشگیری و یا درمان بیماری‌ها بوده‌ایم. استفاده از گیاهان دارویی و داروهای شیمیایی با پایه گیاهی در این راستا کمک زیادی به انسان و صنایع غذا و دارو کرده است.

زعفران از جمله همین گیاهان است که گلبرگ، پرچم، کلاله و خامه آن هرکدام خواص مخصوص به خود را دارد و هیچ یک از بخش‌ها دور ریز نیستند.

کلاله و خامه‌ی مادگی این گیاه از پرفروش‌ترین اجزا زعفران‌اند که طی فرایند زمانگیری پس از چیدن از گل جدا و پاک سازی می‌شوند، خشک می‌شوند و به دست مصرف کننده می‌رسد.

امتیاز شما به این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *