آموزشی

هر مثقال زعفران چند گرم است؟ + تمام نکات آن

واحد اندازه گیری زعفران

هر مثقال زعفران چند گرم است

زعفران اصل، یکی از چاشنی‌های کمیاب و گران‌قیمت در سطح جهان است که در ایران به مقدار انبوه کشت و برداشت می‌شود. به دلیل شرایط سخت کشت و نگهداری از این محصول و به علت کمیاب بودن آن در سطح جهانی، قیمت این محصول به‌قدری بالا است که معیار فروش آن گرم و مثقال است و شباهت زیادی با معیار فروش طلا دارد. همین مطلب، ارزشمند بودن زعفران را نشان می‌دهد. زعفران مانند سایر ادویه‌ها یا گیاهان دارویی، به‌صورت کیلویی فروخته نمی‌شود، بلکه با معیار گِرم و مثقال فروخته می‌شود و به طلای سرخ شهرت دارد. اگر در خرید زعفران با معیار مثقال یا گرم به مشکل برمی‌خورید و میزان دقیق هر مثقال یا هر گرم را نمی‌دانید، خوب است تا انتها همراه ما باشید.

یک مثقال چند گرم است؟

یک مثقال زعفران به‌صورت خالص، بالغ‌بر ۴ و نیم گرم زعفران است. این یعنی شما می‌توانید یک مثقال زعفران را برای مصرف یک ماه خریداری کنید و حتی حدود یک گرم و نیم از آن را نیز برای ماه بعد بگذارید. چراکه همان‌طور که گفتیم، میزان مناسب و استاندارد مصرف زعفران، ۳ گرم در یک ماه است. نکته مهمی که هنگام خرید زعفران وجود دارد، وزن دقیق آن است. با توجه به قیمت بالای زعفران هنگام فروش، عده‌ای سودجو و متقلب اقدام به خرید و فروش زعفران تقلبی و همچنین کم‌فروشی می‌کنند! این افراد زعفران را در بسته‌بندی‌های موردنظر قرار داده و سپس وزن آن را محاسبه می‌کنند. این در حالی است که فروشگاه‌های معتبر مانند دیبا کام ابتدا زعفران را دقیق وزن کرده و سپس آن را بسته‌بندی می‌کنند. این یعنی وزن بسته‌بندی محصول، جزو وزن محصولی که برای آن پول پرداخت می‌کنید، محاسبه نمی‌شود.

اگر می‌خواهید مقدار کمتری زعفران خریداری کنید و برایتان سؤال است که نیم مثقال زعفران چند گرم است، باید گفت این مقدار زعفران حدود ۲ گرم و ۳۱۰ سوت است. اگر به مقدار فراوان نیاز به مصرف زعفران ندارید، حدود نیم گرم از آن برای مصرف ماهیانه مناسب است؛ اما اگر به مزه آن در چای علاقه دارید، بهتر است یک مثقال تهیه کنید و به‌صورت روزانه مقدار اندکی را به چای هنگام دم کشیدن بیفزایید.

هر مثقال زعفران چند گرم است

هر مثقال زعفران چند گرم است؟ اندازه گیری مواد غذایی در فرایند آشپزی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. به خصوص زمانی که برای خرید و فروش یک کالا از واحدهای اندازه گیری مختلفی نیز استفاده می‌شود. در اندازه گیری زعفران مصرف کنندگان گاها با مشکلاتی روبه‌رو می‌شوند.

برخی زعفران را بر اساس گرم اندازه گیری می‌کنند. برخی آن را به صورت مثقالی خرید و فروش می‌کنند. به همین خاطر به کرات با سوالاتی مانند هر مثقال زعفران چند گرم است روبه‌رو می‌شویم. در این زمینه مسائل متعددی مورد بررسی قرار می‌گیرند که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

یک مثقال زعفران

تبدیل وزن یک مثقال زعفران به گرم

خرید پوشال زعفران با در نظر گرفتن میزان زعفران موجود در هر بسته بندی انجام می‌گیرد. هر مثقال از زعفران‌های موجود در بازار در حدود ۴٫۶۰۸ گرم است. برای این که این مقدار به صورت دقیق و اصولی رعایت شود، باید از ترازوها و وزنه‌های دقیق استفاده کرد. اندازه گیری وزن این زعفران‌ها با استفاده از ترازوهای معمولی چندان ساده نخواهد بود. در این خصوص از ترازوهای دقیق دیجیتالی استفاده می‌کنند.

برای این که ببینیم هر مثقال زعفران چند گرم است می‌توان با استفاده از همین ترازوهای دقیق و حرفه‌ای به صورت تجربی وزن یک مثقال زعفران را تبدیل کرد. برای سهولت در اندازه گیری زعفران در عرف و در میان بازاری‌های مربوطه هر مثقال را با وزن ۴٫۶ گرم مشخص می‌کنند و به این ترتیب وزن کشی این دسته مواد غذایی ساده‌تر انجام می‌شود. جالب است بدانید که برای اندازه گیری زعفران از واحدهای دیگری نیز استفاده می‌شود. به جز گرم و مثقال برخی دیگر از واحدهای اندازه گیری در این خصوص به کار می‌روند.

مثقال گرم
۱ ۶.۶۰۸

واحدهای اندازه گیری زعفران

تا به این جا متوجه شدیم که هر مثقال زعفران چند گرم است؛ به همین خاطر اندازه گیری این مواد غذایی بسیار ساده‌تر انجام می‌شود. قیمت زعفران بر اساس وزن مربوط به این مواد غذایی تعیین می‌شود. پس وزن کشی این مواد غذایی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در این خصوص واحدهای اندازه گیری زیر مورد توجه قرار می‌گیرند:

۱- واحد اندازه گیری یک من که برابر با سه کیلوگرم است. بر مبنای واحد اندازه گیری من اندازه زعفران به صورت مثقالی نیز به دست می‌آید. کلیه این واحدها به سادگی به هم تبدیل می‌شوند.

۲- یک سیر زعفران نیز معنای خاص خود را دارد. برای این که ببینیم چه میزان زعفران تقریباً یک سیر می‌شود، باید ابتدا ببینیم هر مثقال زعفران چند گرم است. در واقع هر ۷۵ گرم معادل یک سیر زعفران می‌شود. پس در این جا به وزن گرمی زعفران نیاز خواهیم داشت.

۳- در این زمینه یک کیلوگرم نیز یکی از واحدهای اندازه گیری رایج برای این مواد غذایی به شمار می‌رود.

واحد اندازه گیری زعفران

اهمیت اندازه گیری درست زعفران

در خرید پک زعفران و بسته بندی‌های کارخانه‌ای این محصولات با مشکلات کمتری در زمینه وزن کشی این محصولات روبه‌رو می‌شویم. چرا که این محصولات به صورت استاندارد و قانونی بسته‌بندی‌شده و وزن کشی هر یک به درستی انجام شده است. اما در فرایند خرید زعفران به صورت فله با این مشکلات بیشتر مواجه می‌شویم.

مصرف کنندگان در این روش خرید اغلب با سوالاتی مانند هر مثقال زعفران چند گرم است روبه‌رو می‌شوند و برای پاسخ دهی به آن‌ها باید حتماً به وزن دقیق هر یک از بسته بندی‌های زعفران فله توجه داشته باشند.
هر مثقال زعفران وزن به خصوصی دارد که بهای نهایی محصول بر مبنای آن تعیین می‌شود. همچنین در صورتی که این مواد غذایی را بر اساس گرم وزن کشی کنیم نیز باید به دقت اندازه گیری خود توجه داشته باشید. در غیر این صورت در هزینه‌های پرداختی این مواد غذایی دچار ضرر و زیان‌هایی می‌شوید.

در صورتی که وزن به دست آمده از هر گرم زعفران بر اساس مثقال اشتباه باشد، شما بهایی بیشتر یا کمتر از میزان مشخص شده پرداخت می‌کنید که هر یک در روند معاملات مشکلاتی را به وجود می‌آورد. به این ترتیب اهمیت وزن کشی درست و استاندارد این مواد غذایی محرز می‌شود.

بررسی قیمت زعفران

زعفران سرگل

قیمت هر مثقال زعفران بسته به عوامل مختلفی به دست می‌آید. اغلب مشتریان می‌پرسند هر مثقال زعفران چند گرم است، هر گرم یا هر ۱۰۰ گرم زعفران چند مثقال است و … همچنین در خصوص نوع و مدل هر یک از این مواد غذایی سوالاتی می‌کنند که همه این موارد هزینه نهایی خرید شما را مشخص می‌کند.

پس از این مشخص شد هر ۱ مثقال زعفران چند گرم است باید دید این زعفران‌ها از چه دسته‌ای هستند. قیمت هر یک از زعفران‌های پوشال، زعفران سرگل، زعفران نگین و… با هم تفاوت‌هایی دارد.

هر یک از این محصولات بر مبنای ویژگی‌ها و کاربردها قیمت گذاری می‌شوند. همچنین میزان رنگ دهی آن‌ها، عطر و بو، طعم و مزه و سایر مشخصه‌های کاربردی‌شان با هم تفاوت دارد. به این ترتیب جدای از وزن کشی استاندارد باید به مدل هر یک از این مواد غذایی در حین خرید توجه داشته باشید. بر این اساس خرید موفقیت آمیزی را تجربه خواهید کرد.

یک مثقال زعفران معادل چند قاشق است؟

تا به این جا دیدیم که یک مثقال زعفران معادل چند گرم است؛ اما روش عامیانه‌تر برای اندازه گیری این مواد غذایی، مشخص کردن مقدار آن بر اساس قاشق است. در این جا نمی‌توان پاسخ دقیقی داد. در واقع این مسئله بسته به قاشق مورد استفاده مشتریان تغییر می‌کند.

مثلاً اگر در بررسی این که ۵ گرم زعفران چقدر است این واحد را بر اساس تعداد قاشق‌ها مشخص کنیم، شاید دقت اندازه گیری کمتر شود. اما به صورت حدودی می‌توان گفت که در صورت استفاده از قاشق غذاخوری هر مثقال زعفران تقریباً یک قاشق غذاخوری و نصف می‌شود. اگرچه دقت عمل این روش اندازه گیری زعفران چندان بالا نیست، اما همه این موارد روند خرید ریشه زعفران را برای شما ساده‌تر می‌کند.

برای اندازه گیری سایر مقادیر و تبدیل واحدهای اندازه گیری به هم باید از همان عدد ۴٫۶ استفاده شود. به طور مثال در صورتی که پرسیده شود، ۵ گرم زعفران چند مثقال است، باید دید ۵ گرم چند تا ۴٫۶ را در خود جای می‌دهد و بر این اساس وزن دقیق زعفران بر اساس مثقال به دست می‌آید. این مسئله به صورت معکوس نیز با همین روش ساده مشخص می‌شود. به طور مثال در صورتی که بپرسند، نیم مثقال زعفران چند گرم است، باید عدد ۴٫۶ تقسیم بر ۲ شود.

یک گرم چند قاشق است؟

 

هر مثقال زعفران چند گرم است؟

کسانی که برای پختن غذا، کیک و دسرهای خانگی از زعفران استفاده می‌کنند، کنجکاو هستند بدانند یک قاشق چند گرم یا چند مثقال است؟ با دانستن این نکته می‌توانند در استفاده دقیق زعفران در پختن خوراکی‌ها موفق شوند.

برای دانستن دقیق این موضوع، بهتر است از ابتدا نوع زعفران خود را مشخص کنید. آیا زعفران پودری استفاده می‌کنید یا رشته‌های زعفران را همان‌طور که هستند وزن می‌کنید؟ اگر زعفران را به شکل سالم و پودر نشده وزن می‌کنید، یک قاشق پر غذاخوری، حدود ۲ گرم زعفران را شامل می‌شود. اگر زعفران پودری استفاده می‌کنید، در این حالت قطعاً یک قاشق غذاخوری بیشتر از ۲ گرم گنجایش دارد و بسته به درصد ریز یا درشت بودن، میزان زعفران شما متغیر است؛ بنابراین توصیه می‌شود ابتدا زعفران را به شکل رشته‌ای وزن کنید و سپس اگر مایل بودید آن را به شکل پودر شده استفاده کنید.

اگر می‌خواهید در حجم‌های بالا زعفران تهیه کنید، می‌توانید به دیبا کام مراجعه کنید و بدون نگرانی از فاسدشدنِ زعفران مرغوب خود، خرید را انجام دهید. حجم‌های تقریباً بالا مانند ۵ گرم زعفران می‌تواند نیاز طولانی‌مدت شما برای استفاده زعفران را تأمین کند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید ۵ گرم زعفران چند قاشق است؟

همان‌طور که قبلاً به آن اشاره کردیم، یک مثقال زعفران بالغ‌بر چهار و نیم گرم زعفران است؛ بنابراین طبیعی است که ۵ گرم زعفران چیزی حدود ۴۰۰ گرم از یک مثقال زعفران بیشتر است. همچنین یک قاشق غذاخوری زعفران، ۲ گرم است؛ بنابراین ۵ گرم زعفران تقریباً ۲ قاشق و نیم زعفران را شامل می‌شود.

میزان مناسب مصرف روزانه زعفران چقدر است

زعفران خواص بی‌شماری دارد که استفاده آن، تقریباً بر اکثر دردها دوا است! در ادامه توضیح مختصری دربارهٔ خواص زعفران می‌دهیم.

 • پیشگیری از روند پیشرفت سرطان
 • جذب رادیکال‌های آزاد و تقویت سیستم ایمنی بدن
 • پیشگیری و درمان کبد چرب و کاهش علائم کبد چرب در بدن و مخصوصاً پوست
 • تقویت پوست، بهبود لک و جوش‌های پوستی و درنهایت شادابی پوست
 • بهبود قوای جنسی و تقویت بدن ازلحاظ عملکرد جنسی
 • آرام‌بخش و بهترین درمان برای افسردگی

زعفران چندین و چند خاصیت دیگر در درمان بیماری‌های مختلف دارد که آن را به یک داروی معجزه‌آسا تبدیل کرده است. ناگفته نماند که در شیرینی‌پزی، پخت غذا و تهیه دم‌نوش نیز از آن استفاده می‌کنند؛ اما این در حالی است که استفاده بیش‌ازحد آن، اصلاً برای بدن مفید نیست و می‌توانند مضرات جدی نیز به همراه داشته باشد که در ادامه فهرست کوچکی از آن‌ها را ذکر کرده‌ایم.

 • زردی پوست و در مواردی نیز زردی چشم که در ناحیه سفید چشم دیده می‌شود
 • حالت اسهال و استفراغ و در موارد مصرف بیش‌ازحد این گیاه، سرگیجه‌های شدید و عدم تعادل در راه رفتن
 • سقط‌جنین در ماه‌های اولیه بارداری

مواردی که از ضررهای مصرف زعفران خواندید، در صورت مصرف بیش‌ازحد آن اتفاق می‌افتد؛ اما حد مجاز مصرف این گیاه در طول شبانه‌روز چقدر است؟ با توجه به عوارض مصرف بیش‌ازحد زعفران، مصرف حجم متعادل یا کمی از آن توصیه می‌شود به‌جای تعیین مصرف شبانه‌روزی این گیاه، بهتر است مصرف ماهانه آن را بررسی کنیم. میزان مصرف نرمال زعفران در طول ماه، حدود ۳ و ۳ و نیم گرم است.

با توجه به اینکه اکثر خریداران زعفران آن را برای مصارف خانگی خریداری می‌کنند، بهتر است اطلاعات کاملی در رابطه با واحد اندازه‌گیری زعفران و تبدیل وزن‌های مختلف داشته باشند. همچنین با توجه به مقدار زعفرانی که خریداری می‌کنند با تبدیلاتی مانند تبدیل گرم به مثقال زعفران و تبدیل مثقال به گرم زعفران، آشنا باشند. در ادامه اطلاعات جامعی در رابطه با تبدیلات زعفران مطالعه کنید.

 

سؤالات متداول

 1. ۲ گرم زعفران چند قاشق است؟ اگر زعفرانتان رشته‌ای است و آن را تبدیل به پودر نکرده‌اید، دقیقاً ۲ قاشق زعفران، ۲ گرم وزن دارد.
 2. اگر یک کیلو زعفران بخرم نیاز چند ماه من به زعفران را تأمین می‌کند؟ پاسخ دقیق این سؤال را با خواندن متن ما به‌صورت کامل متوجه خواهید شد. نیاز ماهانه هر فرد به زعفران ۳ گرم است. این در حالی است که یک مثقال زعفران، مقداری بیشتر از ۴.۵ گرم است. پس شما هرچقدر هم در مصرف زعفران زیاده‌روی کنید، در طول یک ماه، کمتر از یک مثقال نیاز دارید. اگر یک کیلو خریداری کنید، دقیقاً ۲۱۶ مثقال زعفران خریداری کرده‌اید که تقریباً برای ۲۳۰ یا ۲۴۰ ماه کافی است. توصیه می‌کنم وزن‌های بالا مانند یک کیلوگرم را خریداری نکنید و بنا به نیاز خود زعفران‌های با کیفیت و تازه را از دیبا کام در وزن‌های کمتر خریداری کنید که همیشه تازه بماند. چراکه شرایط نامناسب نگهداری، ممکن است باعث خرابی محصولاتتان شود پس بهتر است خرید این محصول را انجام دهید.
 3. هر مثقال چند گرم است زعفران؟ میزان دقیق هر مثقال ۴ گرم و ۶۱۰ سوت است که نیاز یک ماه یا ۴۰ روز شما به زعفران را تأمین می‌کند.
 4. زعفران کوهی چه تفاوتی با زعفران‌های دیگر دارد؟ زعفرانی که توسط کشاورزان کاشت می‌شود، گلبرگ‌های بنفش‌رنگ دارد و پیاز آن خوراکی نیست. این در حالی است که در کوهستان‌ها، زعفران‌هایی به‌صورت وحشی یا کوهی می‌رویند که گلبرگ‌های آن‌ها کاملاً سفید است و پیازشان نیز خوراکی است.
 5. آیا می‌توان با پودر زعفران ماسک‌هایی برای مراقبت از پوست تهیه کرد؟ زعفران خاصیت شادابی و جوان‌سازی و همچنین استحکام پوست دارد؛ بنابراین استفاده آن در تهیه ماسک‌های پوستی، بسیار مفید است و حتماً نتیجه خواهید گرفت.

جمع بندی

هر مثقال زعفران چند گرم است؟ در این گزارش در خصوص نحوه اندازه گیری درست و اصولی زعفران و تبدیل واحدهای اندازه گیری آن برای افزایش دقت عمل این فرایند اطلاعاتی را بررسی کردیم. قیمت زعفران نگین، پوشال و… بسته به وزن و سایر عوامل و مشخصه‌های این مواد کاربردی مشخص می‌شود.

بر این اساس می‌توان ارزش واقعی این مواد غذایی را مشخص کرد و با این روش ساده قیمت هر یک از آن‌ها را محاسبه کرد. برای خرید این مواد غذایی در نظر گرفتن این اصول اولیه یکی از ارکان اساسی تهیه زعفران به شمار می‌رود و حائز اهمیت بسیاری است.

سؤالات متداول

 1. ۲ گرم زعفران چند قاشق است؟

  اگر زعفرانتان رشته‌ای است و آن را تبدیل به پودر نکرده‌اید، دقیقاً ۲ قاشق زعفران، ۲ گرم وزن دارد.

 2. اگر یک کیلو زعفران بخرم نیاز چند ماه من به زعفران را تأمین می‌کند؟

  پاسخ دقیق این سؤال را با خواندن متن ما به‌صورت کامل متوجه خواهید شد. نیاز ماهانه هر فرد به زعفران ۳ گرم است. این در حالی است که یک مثقال زعفران، مقداری بیشتر از ۴.۵ گرم است. پس شما هرچقدر هم در مصرف زعفران زیاده‌روی کنید، در طول یک ماه، کمتر از یک مثقال نیاز دارید. اگر یک کیلو خریداری کنید، دقیقاً ۲۱۶ مثقال زعفران خریداری کرده‌اید که تقریباً برای ۲۳۰ یا ۲۴۰ ماه کافی است. توصیه می‌کنم وزن‌های بالا مانند یک کیلوگرم را خریداری نکنید و بنا به نیاز خود زعفران‌های با کیفیت و تازه را از دیبا کام در وزن‌های کمتر خریداری کنید که همیشه تازه بماند. چراکه شرایط نامناسب نگهداری، ممکن است باعث خرابی محصولاتتان شود پس بهتر است خرید این محصول را انجام دهید.

 3. هر مثقال چند گرم است زعفران؟

  میزان دقیق هر مثقال ۴ گرم و ۶۱۰ سوت است که نیاز یک ماه یا ۴۰ روز شما به زعفران را تأمین می‌کند.

 4. زعفران کوهی چه تفاوتی با زعفران‌های دیگر دارد؟

  زعفرانی که توسط کشاورزان کاشت می‌شود، گلبرگ‌های بنفش‌رنگ دارد و پیاز آن خوراکی نیست. این در حالی است که در کوهستان‌ها، زعفران‌هایی به‌صورت وحشی یا کوهی می‌رویند که گلبرگ‌های آن‌ها کاملاً سفید است و پیازشان نیز خوراکی است.

 5. آیا می‌توان با پودر زعفران ماسک‌هایی برای مراقبت از پوست تهیه کرد؟

  زعفران خاصیت شادابی و جوان‌سازی و همچنین استحکام پوست دارد؛ بنابراین استفاده آن در تهیه ماسک‌های پوستی، بسیار مفید است و حتماً نتیجه خواهید گرفت.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *