آموزشی

دم کردن زعفران با آب جوش

Brewing saffron with boiling water

بدون شک خوش عطر ترین و بهترین ادویه در جهان که طرفداران بسیاری نیز دارد، زعفران است. این ادویه در دسته گران قیمت ترین ادویه هاست که دارای رنگ و طعمی خوش و دلچسب است. این ادویه دارای انواع متفاوتی است که هرکدام بسته به نوع خود ویژگی های خاصی دارند. برای خرید زعفران داشتن دانشی نسبی درباره انواع می تواند بسیار کمک کننده باشد. در ادامه همراه ما باشید تا با انواع زعفران و بهترین روش آماده سازی دمی آن که دم کردن زعفران با آب جوش است، آشنا شوید.

Brewing saffron with boiling water

انواع زعفران

  • زعفران سرگل: به قسمتی از گل زعفران که خالص ترین بخش بوده و در انتهای تار زعفران وجود دارد سرگل می گویند. سرگل به رنگ قرمز است و علت نامگذاری آن به این اسم، جداسازی تار زعفران از بالاترین قسمت آن است. زعفران سرگل به زعفران ممتاز نیز مشهور است. چرا که در این نوع هیچ رنگ سفیدی که حاصل از ریشه زعفران است مشاهده نمی شود و تمامی تارها به رنگ قرمز خالص اند و کیفیت ظاهری بسیاری بالایی دارند.
  • زعفران پوشال: اگر کلاله های زعفران از قسمت پایین تر خامه جدا شوند، کلاله علاوه بر رنگ قرمز دارای رنگ های نارنجی نیز خواهد بود. به نوع از زعفران، پوشال گفته می شود. این نوع، دارای کیفیت رنگ دهی بالاتری نسبت به سایرین است. مخلوط حاصل از دم کردن زعفران با آب جوش نوع پوشال دارای رنگ بسیار قوی و عطر گیرا تری است.
  • زعفران نگین: از شکیل ترین و زیباترین انواع زعفران است. در این نوع کلاله ها کاملا از یکدیگر جدا هستند، رنگ قرمز و یکنواختی دارند، قلم های زعفران صاف و بدون فر است. اکنون برای خرید زعفران نگین، کلیک کنید.
  • زعفران سوپر نگین: اگر قلم های زعفران نگین دارای اندازه درشت باشند، به سوپر نگین تغییر نام می دهند که بسته به میزان درشتی قلم ها قیمت بالاتری خواهند داشت.

The difference between Sargol saffron and Poshal and Negin

تفاوت زعفران سرگل با پوشال و نگین

تفاوت این زعفران سرگل با پوشال و نگین در میزان کلاله و خامه آن است. همچنین کیفیت رنگ دهی در این نوع نیز یکی دیگر از جنبه های تمایز بین این نوع است. البته بازار خرید و استفاده از نوع سرگل یا ممتاز به علت کیفیت ظاهری بهتر و قیمت مقرون به صرفه داغ تر از نوع دیگر است. از دیگر تفاوت این دو نوع در محلول دمی حاصل از دم کردن زعفران با آب جوش است. زعفران سرگل اگر چه دارای تارهای کاملا قرمز رنگ است اما نسبت به نوع پوشال زعفران رنگ کمتری دارد.

از نظر ظاهری نوع سرگل و نگین شباهت بالایی به یکدیگر دارند و تشخیص گذاری برای عوام کمی سخت است. اما باید توجه کرد که زعفران نگین کلاله بزرگتری از نظر طولی دارد، صاف بوده و فاقد شکستگی است. همچنین ضخامت کلاله ها کاملا محسوس است. در حالی که نوع سرگل طول کلاله کوتاه تری دارد، داری فرخوردگی است. ضخامت نوع سرگل کمتر است و گاها دارای شکستگی است.

بهترین شیوه دم کردن زعفران

هر چند زعفرانی که تهیه می کنید از برترین برند های موجود در بازار یا حتی بهترین انواع زعفران باشد اگر بهترین شیوه دم کردن را برای آن اجرا نکنید؛ به طعم و رنگ مطلوبی دست پیدا نخواهید کرد. بهترین شیوه و روش برای آنکه زعفران دمی با کیفیتی داشته باشید، شیوه دم کردن زعفران با آب جوش است.

برای آنکه بتوانید زعفران را دم کنید در ابتدا باید با استفاده از هاون قلم های زعفران را به خوبی آسیاب کنید تا به صورت پودر یک دست و صافی در آید. سپس روی زعفران های کوبیده شده آب جوش ریخته ظرف را توسط یک درب بپوشانید و اجازه دهید برای نیم ساعت در همان حالت بماند. همچنین می تواند برای بهتر دم کشیدن آن، ظرف حاوی مخلوط زعفران و آب جوش را روی کتری یا سماور قرار دهید تا حرارت غیر مستقیم سبب شود دم کرده با کیفیت تری برایتان حاصل گردد.

دم کردن زعفران با یخ چه تاثیری بر رنگ دهی دارد؟

عده ای بر این باورند که دم کردن زعفران با یخ نسبت به دم کردن زعفران با آب جوش تاثیر بیشتری بر رنگ دهی دارد. برای این منظور باید زعفران به همان روشی که با آب جوش دم می کنیم، اقدام کنیم. پس از آن که آب جوش را روی پودر ریختیم مقداری یخ را در ظرف مخلوط می اندازیم و اجازه می دهیم تا یخ ها با دمای محیط ذوب شوند. البته نکته ای که وجود دارد این است که در این روش بهتر است از ظرف شیشه ای استفاده گردد.

همانطور که گفته شد زعفران انواع متفاوت دارد و هر کدام کیفیت رنگ دهی متفاوتی دارند. زعفران علاوه بر طعم و عطر خوش دارای خواص درمانی بیشماری داشته و از دیرباز در انواع دسر ها و غذا ها مورد استفاده قرار می گرفته است. برای لذت بردن از طعم دلچسب زعفران باید مرغوب ترین و اصیل ترین ها را انتخاب کنید. همین حالا برای خرید زعفران مرغوب کلیک کنید.

امتیاز شما به این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *