آموزشی, خواص زعفران

زعفران و لاغری، آیا زعفران باعث لاغری می شود؟

زعفران و لاغری

در این مقاله می خواهیم در رابطه با ارتباط زعفران و لاغری با شما سخن بگوییم و برای شما توضیح دهیم که چگونه از زعفران در رژیم غذایی خود استفاده کنید تا بتوانید وزن خود را به حد متعادل و نرمال برسانید و این مطلب را بررسی کنیم که زعفران تا چه حد و چه اندازه می‌تواند در کاهش وزن افرادی که دچار اضافه وزن های شدیدی می باشند، تاثیر گذار باشد.

امروزه پزشکان و کارشناسان طب سنتی بر این باورند که غذاها و دمنوش هایی که طبع گرمی دارند، باعث افزایش سوخت و ساز بهتر بدن و افزایش متابولیسم بدن می شوند و همچنین باعث می شوند که افرادی که اضافه وزن دارند به وزن نرمال و متعادلی برسند و زعفران یکی از ادویه هایی می باشد که دارای طبع بسیار گرمی بوده و توصیه می شود که افراد با توجه به اضافه وزنی که دارند، از زعفران در رژیم غذایی خود استفاده نمایند.

افراد می‌توانند از دمنوش های گیاهی لاغری که حاوی زعفران می باشد در میان وعده‌های غذایی خود استفاده کنند و همانطور که زعفران برای لاغری بسیار مفید می باشد، ممکن است مصرف بی رویه و بیش از حد این ادویه بتواند ضررهای بسیار زیادی را برای بدن داشته باشد، پس بهتر است افرادی که دچار اضافه وزن و چاقی می باشند تحت نظر پزشک معالج خود از زعفران در وعده‌های غذایی خود استفاده نمایند.

خواص زعفران برای سلامتی

زعفران و لاغری
خواص زعفران بسیار متعدد و فراوان می‌باشد که هر کدام از آنها نقش بسیار مهمی در سلامتی افراد در سنین مختلف دارد که در این قسمت می خواهیم به چند مورد از مهم ترین خواصی که امروزه بسیار مورد توجه مصرف کنندگان و خریداران عزیز قرار گرفته است، اشاره کنیم که این خواص بسیار مهم و ضروری به شرح زیر می باشد:

  • یکی از بیماری هایی که ممکن است افراد دچار آن شوند، سرماخوردگی می باشد. زمانی که افراد مبتلا به بیماری سرماخوردگی و آنفولانزا و یا بیماری‌های ریوی مانند کرونا می شوند، می توانند از مواد غذایی که سرشار از ویتامین سی می باشد استفاده نمایند که در این قسمت می توانیم به یکی از مهم ترین موادی که دارای ویتامین سی می باشد اشاره مستقیمی داشته باشیم که این ماده زعفران می باشد که یک منبع غنی از ویتامین سی است که می‌تواند به تقویت سیستم ایمنی افراد و همچنین بهبود حال مریضان کمک شایانی کند.
  • یکی دیگر از خواص مهم زعفران که در این قسمت می توانیم به آن اشاره مستقیمی داشته باشیم، این است که برای سلامتی پوست و مو بسیار تاثیرگذار می‌باشد و به همین دلیل است که امروزه پزشکان و کارشناسان طب سنتی بر این باورند که افرادی که روی پوست خود بر اثر عوامل مختلفی لکه های کوچک و بزرگ دارند، می توانند برای از بین بردن لکه ها و جای جوش از زعفران و عصاره ی آن و یا کرم هایی که حاوی زعفران می باشد استفاده نمایند.
  • همچنین برای رشد بهتر موها و از بین بردن موخوره و افزایش حجم موها و نرمی و لطافت مو می توانید از عصاره زعفران استفاده نمایید، به این صورت که روزانه ۲ الی ۳ بار از اسپری که حاوی زعفران می باشد روی موهای خود اسپری نمایید و زمینه سر خود را به صورت دورانی ماساژ دهید و پس از گذشت چند روز می‌توانید نتیجه را مشاهده کنید.
  • از دیگر خواص مهم زعفران که می‌توانیم بگوییم که اکثر مردم جامعه با این خواص بسیار مهم آشنایی کاملی دارند، این است که افرادی که دچار انواع بیماری های عصبی می باشند و یا افرادی که دچار استرس و اضطراب های شدید هستند می توانند برای آرامش و بهبود بیماری های روانی خود در رژیم غذایی خود از زعفران استفاده نمایند. به دلیل این که زعفران حاوی مواد مغذی است، مصرف آن در رژیم غذایی افراد بسیار توصیه شده است.
  • از مهم ترین خاصیت های زعفران که بسیار مورد توجه قرار گرفته است، این است که می تواند در تقویت قدرت ذهنی افراد نقش بسزایی را داشته باشد و به همین دلیل است که کودکانی که در حال رشد می باشند، برای افزایش بهتر عملکرد حافظه آنها توصیه می‌شود که حتما در رژیم غذایی آنان زعفران قرار بگیرد تا بتواند حافظه ی این افراد را به خوبی تقویت نماید و یادگیری آن ها بالاتر برود.
  • یکی از مسائلی که می تواند کیفیت زندگی زنان را تعیین کند، مسئله قاعدگی می باشد که در صورت نامنظم بودن می‌تواند زمینه ایجاد بسیاری از بیماری‌ها مانند کم خونی و یا ایجاد استرس و اضطراب در بانوان شود و امروز کارشناسان طب سنتی بر این باورند که بانوانی که قاعدگی نامنظم دارند می‌توانند از قرص زعفران که در داروخانه ها وجود دارد و یا دمنوش های گیاهی زعفران استفاده نمایند و قاعدگی خود را تنظیم کرده و از بسیاری از مشکلاتی که می‌تواند برای آنها رنج آور باشد جلوگیری نمایند.

سروتونین موجود در زعفران برای کاهش وزن و لاغری

زعفران و لاغری

زعفران و لاغری ارتباط مستقیمی با یکدیگر دارند که در این قسمت می خواهیم در رابطه با این موضوع با شما خوانندگان عزیز سخن بگوییم.

یکی از هورمون های بسیار مفیدی که در زعفران وجود دارد و برای کاهش وزن و لاغری و همچنین افزایش نشاط و شادی بسیار مؤثر می باشد، هورمون سروتونین است که به مقدار بسیار فراوانی در زعفران یافت می‌شود و می‌توانیم بگوییم یک منبع غنی از سروتونین است.

طبق نظر پزشکان هورمون سروتونین یک هورمون بسیار مفید می باشد که باعث می‌شود ما انگیزه داشته باشیم و احساس آرامش و خوشبختی کنیم و زمانی که این هورمون در بدن ما کاهش پیدا می‌کند، باعث می‌شود که زمینه ایجاد بسیاری از بیماری های عصبی و روانی در افراد در سنین مختلف افزایش پیدا کند.

کسانی که زمینه ایجاد بیماری عصبی را به صورت ارثی دارند، سطح هورمون سروتونین در بدن آنها بسیار کم می باشد، پس این افراد باید به رژیم غذایی خود توجه ویژه ای داشته باشند و از مواد غذایی‌ای استفاده کنند که حاوی سروتونین باشد و به همین دلیل است که به این افراد توصیه می‌شود که در رژیم غذایی خود از زعفران مرغوب و درجه یک استفاده نمایند، زیرا زعفران در بدن این افراد باعث آزادسازی هورمون سروتونین می شود و می تواند یک حال خوبی را برای این افراد ایجاد نماید.

چای زعفران و لاغری

یکی از نوشیدنی هایی که در بین ایرانیان بسیار رواج دارد و نوشیدن آن بسیار آرامش بخش می باشد، چای است که در این قسمت می خواهیم درباره ارتباط چای زعفران و لاغری گفتگوی مختصری را داشته باشیم و درباره نحوه مصرف این محصول در افرادی که دچار اضافه وزن شدید می باشند با شما خوانندگان عزیز سخن بگوییم و شما را با نحوه ی مصرف این محصول آشنا کنیم.

همانطور که می‌دانید چای انواع مختلفی دارد که بیشترین چای که در بین مصرف‌کنندگان از جایگاه بسیار ویژه ای برخوردار می باشد، چای سیاه و چای سبز می باشد که علاوه بر اینکه خاصیت بسیار زیادی را دارند، بسیار خوش طعم و خوشمزه می باشند.

چای سیاه بیشتر از چای سبز در بین مصرف‌کنندگان رایج است و زمانی که همراه چای سیاه محصولی استفاده شود، باعث افزایش کیفیت طعم و مزه این محصول مورد نظر می‌شود و یکی از موارد که توصیه می‌شود برای ایجاد یک چای بسیار خوش طعم و خوشمزه اضافه شود، زعفران می باشد.

زعفران علاوه بر این که باعث ایجاد طعم خوب در چای سیاه می شود، از خاصیت درمانی بسیار بالایی برخوردار می باشد و توصیه می‌شود افرادی که دچار اضافه وزن شدیدی می باشند، برای کاهش وزن و لاغری خود در میان وعده های غذایی در طول روز از چای به همراه زعفران استفاده نمایند، زیرا زعفران باعث می‌شود که سطح انرژی این افراد نیز بالاتر برود و باعث بهبود عملکرد متابولیسم بدن آنها نیز می شود و باعث می شود که چربی های اضافه ای که در نواحی شکم و پهلوهای آنها وجود دارد، سریع از بین برود.

همانطور که می‌دانید چای سبز یکی از چای ‌های بسیار خوش‌طعم می باشد که در لاغری افراد تأثیر بسزایی را دارد و زمانی که این چای با زعفران مخلوط شود می‌تواند یک طعم بسیار مناسبی را برای افراد ایجاد نماید و هم می‌تواند در مدت زمان کوتاهی افراد را به وزن ایده‌آل و مورد نظر خود برساند.

همانطور که می‌دانید توصیه شده است که چای سبز را دم کرده و زعفران دم کرده را نیز به آن اضافه کنید و اجازه بدهید که در مدت زمان زیادی چای دم بکشد و روزانه ۲ الی ۳ لیوان تحت نظر کارشناسان طب سنتی استفاده نمایید و نتیجه آن را مشاهده کنید.
یکی از دلایلی که توصیه می‌شود افرادی که دچار اضافه وزن شدید می باشند از زعفران در نوشیدنی های خود به ویژه چای استفاده کنند، این است که زعفران دارای طبع گرم می باشد و باعث می شود که دستگاه گوارش در زمانی که خالی است آسیب نبیند و می‌تواند از ایجاد بسیاری از بیماری‌های گوارشی نیز جلوگیری نماید که این عامل بسیار مهم می‌باشد و باعث شده است که مصرف زعفران برای افرادی که دچار اضافه وزن هستند بسیار توصیه شود.

البته فراموش نکنید تمام این خواص به دنبال خرید زعفران با کیفیت رخ خواهد داد.

امتیاز شما به این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *