آموزشی, خواص زعفران

آموزش کاشت زعفران بدون خاک، آیا شدنی است؟

آموزش کاشت زعفران بدون خاک

در اینجا به آموزش کاشت زعفران بدون خاک می پردازیم تا شما با داشتن اطلاعات کافی و جامع زعفران بسیار خوبی را داشته باشید. کاشت زعفران بدون خاک اولین بار در کشور چین توسط فردی که در زمینه کشاورزی تحصیلات عالی را دارا بوده صورت گرفته است که این شخص با استفاده از این روش توانسته است برداشت محصول خود را دو چندان نماید و همچنین کیفیت کار خود را نیز بالا ببرد.

شما برای کاشت زعفران بدون خاک باید در خرداد ماه پیاز مورد نظر را از خاک جدا کنید و در محیط مناسب و خنک انبار نمایید و بعد در اوایل شهریور ماه شروع به کاشت آن نمایید و روش کاشت آن به این صورت می باشد که شما باید این پیازها را در طبقه‌های چوبی قرار دهید و بعد به محیط مورد نظر انتقال دهید. توجه داشته باشید که دما و رطوبت آن نیز به خوبی مورد بررسی قرار گیرد.

در ماه مهر پیاز زعفران شروع به جوانه زدن می کند که در این مدت جوانه های زیادی از این پیازها به بیرون زده می شود و شما آنها را از پیاز جدا کنید که این کار باعث می‌شود که گل دهی و رشد پیاز شما بیشتر شود و شما محصول بیشتری را برداشت کنید که از نظر اقتصادی نیز قطعا به صرفه خواهد بود.

در این روش آب مورد نیاز گیاه توسط رطوبت محیط تامین می شود، در نتیجه پیاز زعفران هیچگونه تماسی با آب ندارد، زیرا اگر این پیازها با آب در تماس باشند باعث می شوند که ریشه آنها پوسیده شود و گیاه شما دیگر رشد نمی کند، همچنین پیاز دچار آفات و دیگر بیماری ها می شود.

پس از اینکه زعفران برداشت می شود پیاز آنها به خوبی ضدعفونی می‌شوند و جوانه های اضافی نیز حذف شده و در محل قبلی کشت قرار می‌گیرید که برای سال بعد آماده می باشند، در نتیجه این روش بسیار آسان بوده و شما با دانستن چند نکته به راحتی می توانید آن را انجام دهید و همچنین هزینه بالایی را نیز در بر نخواهد داشت.

آموزش کاشت زعفران بدون خاک
انواع مختلف زعفران

با مراجعه به بازار شاهد فروش انواع مختلف زعفران می باشید که هر کدام از آنها دارای شکل ظاهری متفاوتی می باشند، در نتیجه شما می توانید هر کدام از آنها با توجه به نیاز مصرفی خود خریداری و مورد استفاده قرار دهید، به همین منظور بهتر است خرید زعفران را از مکان‌های بسیار معتبر و سرشناس انجام دهید، زیرا متأسفانه امروزه نوع تقلبی آن وارد بازار شده است که بسیار شبیه به زعفران اصل بوده ولی شما با دانستن ویژگی های زعفران اصل، به راحتی می توانید آنها را تشخیص دهید.

زعفران پوشال یک نوع از زعفران ها بوده که بخش سفید رنگ آن از زیر گل جدا می شود و در انتهای کلاله آن مقداری زردی و یا سفیدی به چشم می خورد که شکل پوشالی بودن را به آن می دهد که این زعفران نیز خود به دو نوع تقسیم می‌شود که پوشال قلمدار و پوشال معمولی بوده که بر اساس درشتی و عوامل دیگر درجه بندی می شود. خرید زعفران پوشال دارای قیمت مناسبی است.

نوع دیگر این محصول زعفران سرگل بوده که یکی از پر مصرف ترین و متداول ترین نوع زعفران برای عموم مردم می باشد که این زعفران نیز از نظر درجه بندی بسیار متفاوت است، به گونه ای که رنگ کاملاً قرمز آن از کیفیت بالاتری برخوردار می باشد. زعفران سرگل یک محصول بسیار خالص بوده که قیمت آن با توجه به درشت بودن آن متفاوت خواهد بود.

زعفران نگین یک محصول بسیار پرطرفدار بوده و از نظر رنگ دهی بسیار خوب بوده که رشته کلاله های آن کاملاً صاف و بدون شکستگی می باشند. قیمت زعفران نگین به نسبت بالاتر است و کیفیت خوبی دارد.

آموزش کاشت زعفران بدون خاک

آموزش اصولی کاشت زعفران بدون خاک در منزل

امکان دارد این سؤال برای شما پیش بیاید که آیا اصلا می شود بدون خاک زعفران را کاشت یا خیر، زیرا در ظاهر یک روش غیر ممکن می باشد. روش کاشت زعفران بدون خاک در منزل به گونه ای می باشد که پیاز زعفران را تا زمان گل دهی به هیچ عنوان نباید در خاک قرار داد بلکه با نگهداشتن دمای مناسب و هم چنین نور مناسب، زعفران در زمان معین شروع به گل دهی کرده و بعد آن را به مکان مورد نظر و در داخل خاک قرار می دهید.

توجه داشته باشید که داشتن نور و رطوبت یکی از مراحل بسیار مهم در کاشت پیاز زعفران می باشد، به گونه‌ای که با کم و زیاد شدن این عوامل امکان دارد که پیاز زعفران شما به خوبی جوانه نزند، در نتیجه شما نتوانید برداشت خوبی داشته باشید.

وقتی شما زعفران را در منزل خود پرورش می دهید توجه کنید که آن ها را در فاصله معینی از هم قرار دهید و پیازهای زعفران را به هیچ عنوان روی هم نگذارید که این امر باعث گندیده شدن و خراب شدن آن می شود. همچنین مکان پیازها نیز بسیار مهم بوده و به همین منظور بهتر است از ظرف چوبی که در زیر آن منافذی برای به جریان انداختن هوا وجود دارد استفاده کنید که توجه به این نکته بسیار مهم و حائز اهمیت خواهد بود و با رعایت تمام این نکات اصولی، شما بدون هیچ مشکلی می توانید زعفران خوبی را بهره‌برداری کنید، به گونه ای که امروزه بیشتر افراد که به مشاغل خانگی روی آورده اند از این روش استفاده می‌کنند.

آموزش کاشت زعفران بدون خاک

هزینه کاشت زعفران در منزل بدون خاک

هزینه کاشت زعفران در منزل بدون خاک بستگی به فضا و خیلی از موارد دیگر دارد که هرکدام تاثیر بسزایی روی هزینه آن خواهد داشت، یکی از این هزینه‌ها خرید پیاز زعفران بوده که هر چقدر پیاز شما مرغوب تر و درجه یک باشد قطعاً قیمت بالاتری خواهد داشت و همچنین نوع دستگاه های به کار رفته در کاشت زعفران نیز تاثیر مستقیمی روی هزینه آن خواهد داشت که این سیستم ها، سیستم رطوبت ساز ، سیستم خنک‌کننده و کنترل دمای محیط می باشند که هر کدام دارای قیمت های خاصی هستند.

هزینه دیگر زمین مورد نظر برای انتقال پیازهای زعفران بوده که با توجه به شرایط محیطی و نوع مکان قیمت مختلفی دارد. نحوه خرید پیاز زعفران نیز به صورت مستقیم برای هزینه کاشت زعفران تاثیرگذار خواهد بود، به گونه‌ای که اگر شما این پیازها را از خود کشاورزان و یا تولیدی ها به صورت مستقیم خریداری کنید قطعاً دارای قیمت پایین تری نسبت به بازار بوده، زیرا خرید این پیازها به روش غیرمستقیم باعث می شود که افراد زیادی به دلیل بالابردن سود خود آن را با قیمت بالاتری به فروش برسانند ولی در روش مستقیم شما بدون هیچ گونه واسطه می توانید آن را خریداری کنید.

برای مشاهده دقیق هزینه کلی برای کاشت پیاز زعفران می توان به انواع سایت های مختلف مراجعه کرد که این سایت ها با داشتن مشاوران بسیار زیاد می توانند به شما در زمینه کاشت و هزینه‌های آن بسیار کمک کنند که تمامی خدمات آنها کاملاً رایگان می‌باشد، در نتیجه شما قبل از کاشت این محصول می توانید مبلغ مورد نیاز برای کاشت آن را تهیه نموده و بعد شروع به کاشت آن نمایید ولی در کل هزینه کاشت این محصول بسیار بالا نیست، در نتیجه شما نگرانی در این زمینه نداشته باشید.

۲.۲/۵ - (۲۴ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *