آموزشی, خواص زعفران

خواص دمنوش زعفران در طب سنتی و کاربردهای آن

خواص دمنوش زعفران در طب سنتی

خواص دمنوش زعفران در طب سنتی بسیار زیاد است و از دیدگاه طب سنتی زعفران تمایل و نفوذ مواد غذایی و داروها را به قلب افزایش خواهد داد، همچنین مصرف زعفران شادی آور بوده و سبب تقویت قلب می شود، علاوه بر این زعفران از جمله ادویه‌هایی است که در آشپزی ایرانی جایگاه ویژه‌ای را به خود اختصاص داده است.

اگر بخواهیم جایگاه زعفران را در طب سنتی بیان کنیم می‌توانیم بگوییم که مصرف چای زعفران به هضم غذا کمک خواهد کرد، مسکن درد خواهد بود و قاعده آور است و باعث تحریک اعصاب می‌شود و خون ساز است و باعث تقویت قوای جنسی می شود. چای زعفران ادرارآور بوده و حتی گاز معده را برطرف می کند و آرامبخش و ضد تشنج است. از ضماد زعفران هم برای درمان بیماری نقرس و درمان درد مفاصل استفاده می کنند.

توصیه می شود که افراد چاق با مزاج سرد بیشتر از دمنوش زعفران بنوشند و این درحالی است که فردی که دارای مزاج صفراوی و کبد گرم است شاید از زعفران بهره چندانی نبرد. شما می توانید برای  اینکه خرید زعفران خوبی داشته باشید تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

مهم ترین خواص دمنوش زعفران در طب سنتی

در طب سنتی یا طب ایرانی طبق منابع مستند طبع زعفران را گرم و خشک معرفی کرده‌اند. درجه گرمی زعفران دو و درجه خشکی آن نیز یک است، با این حال در کتاب مخزن الادویه عنوان شده است که برخی حکما آن را در درجه سوم گرمی و در درجه دوم خشکی عنوان کرده‌اند. شاید بعضی از طرفداران زعفران را به چشم طعم دهنده و یا رنگ دهنده مواد غذایی نگاه کنند، اما از دیدگاه طب سنتی زعفران به دلیل مقدار بسیار زیاد مواد مغذی ویژه دارای خواص بی نظیری است.

یکی از مهمترین خواص زعفران که از گذشته تا امروز مورد توجه همه بوده است، برای درمان افسردگی است، همچنین اگر دچار بی خوابی هستید می توانید با نوشیدن دمنوش زعفران که به عنوان آرامبخش و خواب‌آور عمل می‌کند آرامش بیابید.

اگر می خواهید همیشه خندان و شاد باشید توصیه می‌کنیم از دمنوش زعفران بنوشید، زعفران ضد تشنج است و همچنین برای تقویت مغز و حواس مفید است، خوردن دمنوش زعفران سبب هضم غذا می شود و گاز معده را نیز برطرف می‌کند، همچنین کبد را تصفیه و قوی می کند.

در دوران گذشته برای سقط جنین از زعفران استفاده می شده و به این منظور به زن حامله چند نوبت در روز دمنوش زعفران می دادند، زعفران خون ساز بوده و گردش خون را آسان می‌کند، مصرف دمنوش زعفران خونریزی های بعد از زایمان را از بین می برد، دمنوش زعفران برای رفع سرفه و رفع سرماخوردگی و آنفولانزا مفید است و اثر مفیدی روی درمان برونشیت دارد.

تمام موارد ذکر شده تنها تعداد اندکی از خواص این گیاه دارویی بود که ذکر شد که به دلیل همین خاصیت های بسیار زیاد است که دمنوش زعفران طرفداران بسیار زیادی دارد.

خواص دمنوش زعفران در طب سنتی
ویژگی های اصلی زعفران

زعفران خواص بسیار زیادی از قبیل دارویی و رنگ غذایی دارد و طرفداران بسیار زیادی را به خود جذب کرده است. همان طور که اشاره کردیم زعفران گیاهی است پایا و بصلی از تیره زنبق ها که دارای ساقه زیرزمینی خواهد بود که از دو پیاز خارج می شوند تشکیل شده است. پیازهای این گیاه سخت و مدور و گوشتدار و پوشیده از غشاهای نازک و قهوه‌ای رنگ است. زعفران گیاهی پیازدار است با گل های بنفش روشن که در مناطق معتدل کاشته می شود.

پایین ساقه زعفران دارای برجستگی است که این برجستگی در واقع همان پیاز زعفران است. بوی زعفران قوی و طعم آن تلخ و کمی تند است. پرچم معطر خشک شده و قرمز رنگ گل این گیاه برای معطر و رنگ کردن غذاها به کار می رود و همچنین مصرف دارویی نیز خواهد داشت.

در میان گل‌های زعفران تارهایی وجود خواهد داشت که در هر گل سه تا چهار زعفران می باشد. زعفران بر خلاف سایر ادویه ها انواع مختلفی دارد که در هر نوع آن رشته های زعفران شبیه به هم نیستند و این تفاوت بستگی به نوع برداشت و جداسازی گل زعفران و آب و هوای منطقه ای و در نهایت کیفیت آن دارد.

انواع زعفران از بالاترین کیفیت تا پایین ترین کیفیت را می توان به زعفران سوپر نگین، زعفران شبه نگین، زعفران نگین، زعفران سرگل، زعفران پوشال، زعفران دسته و ریشه زعفران دسته بندی کرد.

زعفران نگین:

در زعفران نگین فر خوردگی و خمیدگی رشته های زعفران وجود ندارد و سرشاخه ها به صورت جدا از هم و کاملاً قرمز هستند. زعفران نگین از نمونه های دیگر بالاتر است و کیفیت بهتری دارد.

زعفران پوشال:

زعفران پوشال، زعفرانی است که دارای کلاله هایی به رنگ قرمز همراه با مقداری ریشه می باشد. برای خرید زعفران پوشال می توانید به صورت اینرنتی نیز اقدام کنید.

زعفران دسته:

در این نوع زعفران، کلاله های زعفران به صورتی که کنار هم چیده می شود خشک می شود.
همچنین امروزه خرید زعفران سرگل و خرید ریشه زعفران نیز بسیار رواج پیدا کرده است و دارای قیمت مناسب تری است.

خواص دمنوش زعفران در طب سنتی
خواص گیاهی زعفران

در زعفران سرگل هیچ خبری از زردی زعفران یا سفیدی زعفران دیده نخواهد شد و پر استفاده ترین نوع زعفران خواهد بود. زعفران دارای بیش از ۱۵۰ ترکیب مختلف از جمله کاروتنوئیدها، کروسین، آنتی اکسیدان ها، سافرانال، وسایر مواد بیوشیمیایی است. همچنین دارای مواد معدنی و ویتامین هایی است که برای سلامتی انسان ضروری هستند.

یکی از خاصیت های زعفران افزایش ایمنی بدن است. زعفران دارای مقداری ویتامین اسید اسکوربیک است که برای سلامتی انسان مهم و ضروری است. ویتامین ث و یا همان اسید اسکوربیک نیز درون زعفران وجود دارد که با مصرف آن روند تولید گلبول های سفید خون افزایش پیدا می‌کند و در نتیجه با افزایش گلبول های سفید خون سیستم دفاعی و ایمنی بدن تقویت می شود.

پتاسیم، گشاد کننده عروق بدن است و باعث جلوگیری از افزایش فشار خون و فشار روی شریان ها می شود، بنابراین یکی از اهداف برتر در سلامت انسان امروز، بهبود سلامت قلب خواهد بود که برای محافظت از سلامت قلب و مصرف مواد دارای پتاسیم مانند زعفران ضروری است و این اتفاق باعث محافظت قلب از حملات قلبی و سکته مغزی می شود.

از دیگر خاصیت زعفران به کنترل کننده دیابت بودن آن می توان اشاره نمود و همه ما می‌دانیم که در دنیای امروزی دیابت یکی از خطرناک‌ترین و گسترده‌ترین شرایطی است که میلیون ها نفر را در سرتاسر جهان تحت تاثیر قرار داده است، اگر از بیماری دیابت رنج می برید استفاده از زعفران را فراموش نکنید.

با تحقیقات و اطلاعات انجام شده توسط دانشمندان یکی از اصلی ترین دلایل ایجاد سرطان ها وجود رادیکال های آزاد در بدن انسان خواهد بود و جالب تر اینکه بدن ما خودش این رادیکال های آزاد را تولید می کند و اگر نتواند این رادیکال های آزاد را خنثی کند دچار مشکلات بسیار زیادی می شود، با مصرف زعفران که ضد سرطان است می توان این مشکلات را بسیار کم‌تر کرد.

خواص دمنوش زعفران در طب سنتی

مراقب مصرف زیاد زعفران باشید

همانطور که پیش از این اشاره کردیم مصرف زعفران دارای خواص بسیاری است اما در مصرف هر چیزی باید اعتدال را رعایت کرد، زیرا هر چیزی به اندازه مفید است و شاید اگر زیاد از حد  مورد استفاده قرار بگیرد خسارات جبران ناپذیری به همراه داشته باشد، بنابراین توصیه می‌کنیم که از مصرف بیش از حد زعفران خودداری کنید، زیرا همانطور که گفتیم زعفران خون‌ساز بوده و گردش خون را آسان می‌کند که در این صورت باعث کاهش فشار خون و رقیق شدن بیش از حد خون می شود که ممکن است خطرات و عوارضی مثل خونریزی‌های بینی و یا رحمی را در بانوان به همراه داشته باشد و یا سبب سقط جنین در زنان حامله شود.

گذشته از تمام فوایدی که زعفران دارد باید به مضرات آن نیز توجه کنیم و در زمان استفاده آن را مد نظر قرار دهیم.

بعد از آسیاب شدن زعفران باید دور از نور و رطوبت و در جام شیشه ای نگهداری شود، چون با توجه به اینکه مواد معطر زعفران قابل تبخیر شدن هستند در صورت نگهداری نامناسب به مرور زمان تبخیر شده و اثرات دارویی و طعم و مزه خود را از دست خواهد داد و از مرغوبیت آن کاسته می‌شود. همچنین مصرف بیش از حد زعفران سبب استفراغ، کاهش ضربان قلب، خونریزی بینی، لب پلکها و موجب سرگیجه، بی حالی، زردی پوست و عوارض خطرناک دیگر می‌شود.

در خیلی از مکمل های کاهش وزن برای رنگ و طعم از زعفران استفاده می شود زمانی که این نوع از رژیم غذایی را دنبال می کنید باید خیلی مراقب باشید، استفاده طولانی مدت از زعفران خطرناک است. زمانی که برای کاهش وزن مکمل زعفران را مصرف می کنید باید مراقب طول دوران مصرف باشید که بیش تر از شش هفته نشود، به هر حال توصیه می شود دوره مصرف زعفران را تحت نظر متخصص بگذارید.

امتیاز شما به این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *