آموزشی

روش های تشخیص زعفران مرغوب و اعلا

تشخیص زعفران مرغوب

به نظر شما راه‌های تشخیص زعفران مرغوب از نوع بی‌کیفیت آن چیست؟ زعفران یا طلای سرخ که در آشپزی، صنایع بهداشتی و دارویی کاربرد زیادی دارد، گران‌ترین ادویه جهان است. این گیاه ارزشمند به خاطر خواص فراوان و سختی برداشت، قیمت بالایی دارد. متاسفانه شیادان به شیوه‌های مختلف، محصول تقلبی وارد بازار کرده و با قیمت گزاف می‌فروشند.

به همین خاطر بسیار مهم است که راه‌های تشخیص زعفران باکیفیت و اعلا را از نوع تقلبی آن را بدانید.

اگر شما هم هنگام خرید زعفران، دغدغه اصل بودن یا نبودن این محصول را دارید و می‌خواهید با خیال راحت خرید کنید. پیشنهاد می‌کنیم دانش خود را در زمینه نحوه تشخیص زعفران اصیل و باکیفیت را افزایش دهید.

ما نیز دغدغه شما را درک می‌کنیم. به همین خاطر تصمیم گرفتیم در این مقاله از وبلاگ دیبا زعفران، تمامی راهکارهای کاربردی برای تشخیص زعفران از نوع تقلبی‌اش را به شما توضیح دهیم.

بنابراین این مطلب را تا انتها مطالعه کنید تا بدانید چگونه می‌توانید کیفیت و اصل بودن محصولات را تشخیص دهید تا خریدی مطمئن داشته باشید.

تشخیص زعفران مرغوب

زعفران چیست و چه انواعی دارد؟

در ابتدا می‌خواهیم شما را با انواع مختلف این گیاه دارویی آشنا کنیم. زیرا دانستن این موارد به شما کمک می‌کند بهتر بتوانید از روی مشخصات فیزیکی و ظاهر، زعفران اصل را تشخیص دهید.

برای تهیه این ادویه گران‌بها، رشته‌های وسط گل زعفران را با دست چیده و خشک می‌کنند. این رشته‌ها از سه شاخه قرمز رنگ که کلاله نامیده می‌شوند تشکیل شده که در انتها به بخش زرد رنگ یا خامه متصل هستند.

متناسب با اینکه زعفران شامل کدام بخش خامه و کلاله باشد، انواع متفاوتی دارد.

انواع زعفران عبارتند از:

  • دخترپیچ یا دسته
  • ریشه یا سفید
  • پوشال
  • نگین
  • سرگل

در شکل زیر به خوبی انواع زعفران را بر اساس نوع و اندازه رشته نشان داده شده است. همان‌طور که در عکس می‌بینید، نوک کلاله‌ها، شکلی شیپوری دارند و هرچه پایین‌تر می‌رویم، رشته نازک‌تر می‌شود. پس تفاوت ضخامت در بخش‌های مختلف رشته، یکی از راه‌های تشخیص زعفران مرغوب است.

یکی از شگردهای شیادان، رنگ کردن زعفران سفید با رنگ‌های شیمیایی مضر است. بنابراین میزان تقلب در انواع سرگل، نگین و سوپر نگین بالاست.

پس حتما زمان خرید زعفران سرگل و نگین، از اصل بودن محصول مطمئن شوید.

زعفران پوشال، بخش‌های زرد و قرمز رنگ را با هم دارد. در نتیجه شیادان نمی‌توانند با این شگرد، پوشال تقلبی درست کنند.

این موضوع باعث شده خریداران هنگام خرید زعفران پوشال، اطمینان بیشتری نسبت به اصل بودن محصول داشته باشند. به همین دلیل نوع پوشال متقاضیان زیادی در بازار دارد.

همچنین میزان تقلب در زعفران ریشه بسیار کم است. بنابراین اگر می‌خواهید تنها برای استفاده از خواص درمانی، مانند درمان عقب افتادگی پریود با زعفران از این محصول استفاده کنید، پیشنهاد ما خرید زعفران ریشه است.

از مزایای خرید زعفران ریشه در کنار بهره‌مند شدن از خواص درمانی این گیاه دارویی، پرداخت قیمت کمتر و اطمینان از عدم وجود مواد مضر شیمیایی است.

تشخیص زعفران مرغوب

چه راهکارهایی برای تشخیص زعفران مرغوب از تقلبی وجود دارد؟

مطمئن‌ترین راه برای تشخیص، آزمایش محصول در آزمایشگاه مطابق با استانداردهای ISO 3632-1:2011 و ISO 3632-2:2010 می‌باشد. اما طبیعتا عموم افراد هنگام خرید زعفران در مغازه یا به صورت آنلاین، نمی‌توانند از این روش برای تشخیص زعفران مرغوب استفاده کنند. به همین خاطر باید از راهکارهای فوری دیگر که برای عموم در دسترس باشد، استفاده کرد.

البته صادرکنندگان عزیز بهتر است هنگام تهیه این محصول، به خصوص خرید زعفران سوپر نگین و سرگل، از روش‌های آزمایشگاهی برای تشخیص زعفران مرغوب استفاده کنند تا کاملا از کیفیت محصول مطمئن شوند.

نکته مهم دیگر، عدم خرید زعفران پودر شده است. زیرا در شکل پودری جز روش‌های آزمایشگاهی، هیچ راه دیگری برای تشخیص کیفیت زعفران وجود ندارد. به همین خاطر بیشتر تقلب‌ها با اضافه کردن سایر ادویه‌های مشابه مانند زردچوبه یا گل همیشه بهار به پودر زعفران اتفاق می‌افتد.

با این تفاسیر اگر همچنان قصد خرید پودر زعفران دارید، توصیه می‌کنیم این محصول را تنها از مراکز معتبر خریداری نمایید.

در ادامه مطلب، ما راهکارهای ساده را برای تشخیص زعفران مرغوب به شما آموزش می‌دهیم تا بتوانید به خوبی محصول تقلبی را از اصل شناسایی کنید. در نتیجه با این روش‌ها خیال‌‌تان از بابت خرید زعفران نگین ، سوپر نگین و سرگل باکیفیت راحت خواهد بود.

تشخیص زعفران مرغوب

تست‌های خانگی برای تشخیص زعفران مرغوب

۱. شناسایی زعفران اصیل از روی ظاهر و رنگ

راحت‌ترین روش برای تشخیص زعفران مرغوب، چک کردن ویژگی‌های فیزیکی محصول است. همان‌طور که گفته شد، سرشاخه‌ها حالت شیپوری دارند و ضخامت رشته به سمت پایین، نازک‌تر می‌شود.

همچنین کلاله‌های زعفران دارای انحنا و خمیدگی هستند. بنابراین اگر نخ‌ها کاملا صاف باشند، نشانه تقلبی بودن محصول است.

همچنین رنگ کلاله نباید خیلی براق یا روشن باشد، بلکه باید دارای رنگ قرمز تیره یا زرشکی باشد.

۲. طعم و بوی زعفران را چک کنید

یک رشته زعفران را بردارید و مزه آن را بچشید. طعم آن باید تلخ باشد. اگر بی‌مزه باشد یعنی محصول تقلبی است. اما اگر طعم شیرینی حس کردید، بدان معناست که برای افزایش جرم و وزن به آن عسل، آب قند یا نوشابه اسپری شده است.

همچنین بوی زعفران منحصر به فرد است. بنابراین محصول به محض باز شدن بسته‌بندی‌اش باید بوی شیرین، قوی و تند مانند عطر گل داشته باشد.

تشخیص زعفران مرغوب

۳. تست محصول با جوش شیرین

یکی از راه‌های جالب برای تشخیص زعفران مرغوب، آزمایش با جوش شیرین است. برای این کار ۲-۳ رشته زعفران را در محلول آب و جوش شیرین بیندازید.

اگر شاهد رنگ زرد بودید، یعنی محصول اصل و باکیفیت است. اما رنگ قرمز، نشان‌دهنده وجود رنگ شیمیایی و تقلبی یا بی‌کیفیت بودن زعفران می‌باشد.

۴. آزمایش با آب سرد و آب داغ

با هر دو آب سرد و گرم می‌توان زعفران مرغوب را تشخیص داد. در صورت استفاده از آب سرد، زعفران بی‌کیفیت بلافاصله رنگ زیادی در آب آزاد می‌کند. اما زعفران خالص همان زمان رنگ چندانی آزاد نمی‌کند. بلکه آرام آرام شاهد آزاد شدن رنگ طلایی از نخ‌ها خواهید بود و تقریبا ۱۰ تا ۱۵ دقیقه طول می‌کشد تا آب کاملا زرد شود.

همچنین اگر بعد از استفاده از آب داغ، بلافاصله رشته‌ها رنگ دادند و دم کشید، محصول تقلبی است. در این تست، رشته‌های زعفران بی‌کیفیت به سرعت متلاشی و رنگ آن‌ها سفید خواهد شد.

اما زعفران اصل، هرگز سفید نخواهد شد و سرعت رنگ‌دهی آن نیز بسیار پایین است.

تشخیص زعفران مرغوب

۵. با انگشتان خود آن تست کنید

یکی از راه‌های تشخیص زعفران مرغوب و اعلا، لمس رشته‌های آن با انگشت است.

متاسفانه برخی سودجویان، با اسپری آب یا نوشابه ۱۰ تا ۱۵ درصد وزن آن را بیشتر می‌کنند. بنابراین زمانی که آن را لمس می‌کنید، رشته‌ها باید کاملا خشک و لطیف باشند. همچنین مقداری رنگ زرد و عطر محصول باید روی انگشت شما بماند.

روش دیگر برای تست آن این است که چند رشته را در آب سرد بیندازید سپس آن‌ها را چند بار بین انگشتان خود بغلتانید.

اگر محصول تقلبی باشد تغییر شکل داده و از هم می‌پاشد. اما زعفران واقعی شکل خود را حفظ می‌کند.

همچنین بعد از لمس، رشته‌های زعفران اصل به هم نمی‌چسبند، ولی نخ‌های زعفران بی‌کیفیت به هم می‌چسبد.

۶. تست با کمک روزنامه یا کاغذ

زعفران مرغوب به هیچ وجه چرب نیست. بنابراین شما می‌توانید برای تشخیص زعفران مرغوب، رشته‌های آن را بین کاغذ یا روزنامه فشار دهید.

نخ‌های زعفران واقعی پودر می‌شوند و شما هیچ اثری از لکه‌های چربی روی کاغذ نخواهید دید. اما اگر کاغذ لک شد، یعنی محصول تقلبی است.

تشخیص زعفران مرغوب

۷. شناور شدن نخ‌های زعفران

یکی از روش‌های جالب برای تشخیص زعفران مرغوب و اعلا، نحوه شناور شدن آن است. وقتی رشته‌های زعفران را به آب یا شیر اضافه می‌کنید، روی آن شناور شده و رنگ طلایی به آرامی از آن آزاد می‌شود.

اما اگر محصول بی‌کیفیت باشد، بعد از اضافه شدن به آب یا شیر، بلافاصله تغییر رنگ داده و به جای شناور شدن در کف ظرف می‌نشیند.

۸. رنگ شعله زعفران

رنگ شعله هر ماده‌ای، به خاطر تفاوت یون‌های فلزی در ترکیباتش، منحصر به فرد است. بنابراین رنگی که بعد از سوختن از آن ساطع می‌شود، اطلاعات زیادی درباره ماهیت شیمیایی محصول به ما می‌دهد.

پتاسیم و ترکیبات آن، رنگ شعله را به بنفش یا نارنجی تغییر می‌دهند. از آنجایی که زعفران سرشار از پتاسیم است، بعد از قرار دادن آن روی شعله گاز شهری، نباید هیچ رنگ دیگری غیر از این دو مشاهده کنید. در غیر این صورت محصول تقلبی است.

تشخیص زعفران مرغوب

سخن نهایی در زمینه تشخیص زعفران مرغوب

زعفران گران‌ترین ادویه دنیاست که خواص دارویی زیادی دارد. به همین دلیل بسیار مهم است که محصولی باکیفیت و بدون هیچ‌گونه ناخالصی و مواد مضر خریداری کنید.

بنابراین این حق را دارید که درباره منشا و محل کشت زعفران از فروشنده سوال بپرسید و در صورت نیاز گزارش‌های تست کیفیت را از وی درخواست کنید.

فراموش نکنید که رشته‌های زعفران به راحتی توسط گرما، رطوبت و نور خورشید آسیب می‌بینند. پس یکی از راه‌های تشخیص زعفران مرغوب، عرضه آن در بسته‌بندی‌های استاندارد و بدون هوا است.

بنابراین اگر محصول به شکل فله‌ای و روباز عرضه می‌شود، حتی اگر رشته‌ها اصل باشند احتمالا کیفیت خود را از دست داده‌اند.

ما برای سلامتی و پول شما ارزش زیادی قائل هستیم، بنابراین کارشناسان دیبا زعفران تمام تلاش خود را می‌کنند تا محصولی با کیفیت و خالص را به دست شما برسانند.

همچنین جهت حفظ کیفیت و جلوگیری از آسیب به محصول، دیبا زعفران پس از دریافت سفارش‌تان، آن را در بسته‌بندی‌های محکم، شکیل و استاندارد برای شما ارسال می‌کند.

آیا شما روش دیگری برای تشخیص زعفران مرغوب و اعلا سراغ دارید؟ اگر جواب‌تان مثبت است آن را در کامنت‌ها با ما و سایر خوانندگان به اشتراک بگذارید.

امتیاز شما به این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *