آموزشی, خواص زعفران

روش های نگهداری از زعفران + نکات حیاتی که باید بدانید

روش های نگهداری از زعفران

نگهداری و مراقبت زعفران از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، زیرا اگر نگهداری زعفران به صورت دقیق و مطلوب صورت نگیرد از ارزش غذایی آن تا حد بسیار زیادی کاسته می شود، مثلاً اگر زعفران شما رنگ و بوی اولیه خود را از دست بدهد یعنی کیفیت آن پایین آمده است و دیگر مرغوبیت اولیه را دارا نمی باشد، پس برای نگهداری آن باید دقت کافی و لازم را داشته باشید تا بتوانید محصولی باکیفیت را در صورت نیاز استفاده کنید.
نگهداری از زعفران به دو زمان خشک و قبل از دم دادن و زمانی که ما آن را دم می‌کنیم تقسیم می‌شود که در هر یک از این زمان‌ها شرایط نگهداری آن متفاوت است که ما در این بخش از مقاله شما را با انواع روش های نگهداری از زعفران آشنا می کنیم.
لطفاً در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا بتوانید روش‌های مطلوب در نگهداری از زعفران را یاد بگیرید تا به هنگام استفاده از تمام خواص آن بهره‌مند شوید و بتوانید خرید زعفران مرغوب را از فروشگاه های آنلاین معتبر انجام دهید.

روش های نگهداری از زعفران با حفظ طعم

روش های نگهداری از زعفران
زعفران یک ماده پرخاصیت و خوش طعم می‌باشد که ما ایرانی ها در اکثر غذاهای خود برای خوشمزه و خوش طعم کردن آن‌ها از زعفران استفاده می‌کنیم، اما برای آن‌ که بتوانیم از عطر و طعم بی نظیر آن در انواع غذاها بهرمند شویم‌ لازم است دقیق تر، از روش‌های نگهداری آن را آموزش ببینیم.
اولین نکته برای نگهداری زعفران این است که از خشک بودن زعفرانی که خریداری می‌کنیم اطمینان داشته باشیم، زیرا زعفرانی که مرطوب باشد به مرور زمان عطر و طعم خود را از دست می‌دهد.
اگر زعفرانی که شما خریداری می کنید در هنگام آسیاب کردن به راحتی آسیاب نشد، نشان‌دهنده این است که زعفران شما مرطوب است، پس بهتر است آن را در زمان بسیار کوتاهی درون فر قرار داده تا زعفران کاملا خشک شود و در این فاصله مدام زعفران را چک کنید تا نسوزد و کیفیت خود را از دست ندهد.
دومین نکته در بالا بردن کیفیت زعفران، آسیاب کردن به اندازه و کافی زعفران است، زیرا از زعفران هرچه بیشتر آسیاب و خرد شود، عطر و طعم و رنگ آن نیز بیشتر می‌شود. شما در منزل می توانید با هر دستگاهی چون آسیاب‌های برقی و یا با هاون های دستی و کوچک زعفران های خود را آسیاب کنید.
برای اینکه مطمئن شوید زعفران شما به خوبی آسیاب شده است، بهتر است قبل از دم کردن آن را از الک رد کنید و زعفران های درشت را دوباره آسیاب کنید تا همگی کاملا یک دست شوند و رنگ دهی بیش بهتری داشته باشند.
یک نکته دیگر که بسیار مهم است، نحوه دم کردن زعفران است. بهترین روش برای دم کردن زعفران به روش یخ می باشد که شما تکه های یخ را روی زعفران بگذارید و تا آب شدن یخ، زعفران شما نیز کم کم دم می کشد که در این صورت، عطر و طعم زعفران کاملا حفظ می‌شود.
یک روش دیگر نیز که بسیار شایع می باشد، دم کردن زعفران با مقداری آب جوش است که می توانید مقدار کمی آب جوش را روی زعفران آسیاب شده بریزید و آن را روی دمای غیرمستقیم یا روی سماور و یا شعله های بسیار پایین و بخاری قرار دهید تا زعفران شما کم کم دم بکشد.
حال به روش های نگهداری از زعفران بعد از دم کردن می‌پردازیم.

بهترین روش برای نگهداری از زعفران دم کرده به چه صورت است؟

بهترین روش برای نگهداری از زعفران دم کرده، نگهداری در فریزر می باشد، زیرا در فریزر عطر و رنگ زعفران کاملاً حفظ می شود و در مدت زمانی بسیار طولانی نیز می‌توان از آن نگهداری کرد، بدون اینکه کوچکترین آسیبی به کیفیت آن برسد.
برای نگهداری زعفران در فریزر بهتر است زعفران را به صورت تکه هایی، درون قالب های یخ ریخته که در صورت نیاز یک تکه را بیرون آورده و بعد از آب شدن از آن استفاده کنید. اگر تمایل دارید زعفران خود را در درون یخچال و خارج از فریزر نگهداری کنید باید آن را در ظروف های شیشه‌ای درب دار نگهداری کنید.
زعفران در یخچال به مدت دو هفته می‌تواند رنگ و طعم خود را حفظ کند و بعد از آن کیفیت اولیه خود را از دست می‌دهد که از بین رفتن رنگ زعفران نشان‌دهنده این است که کیفیت و ارزش غذایی اولیه را ندارد.

عوامل مؤثر بر کیفیت زعفران

در ادامه این مقاله شما را با عوامل مؤثر بر کیفیت زعفران آشنا می کنیم.
زعفران را باید در محیط کاملا خشک و تاریک نگهداری کنید تا بتوانید کیفیت آن را حفظ کنید. دمایی که می توانید زعفران را در آن نگهداری کنید تا دمای ۴۰ درجه می باشد و باید یک محیط کاملاً خنک برای زعفران داشته باشید. مکان‌های مرطوب، مکان مناسبی برای نگهداری زعفران نمی باشد، زیرا زعفران کیفیت و طعم خود را از دست می‌دهد. پس بهتر است زعفران خود را به خوبی خشک کرده و در محیط خشک و خنک نگهداری کنید.
یک نکته ی بسیار مهم دیگر در مورد خشک کردن زعفران این است که به هیچ عنوان آن را زیر نور خورشید و گرما خشک نکنید، زیرا هم عطر آن از را از دست خواهید داد و هم از ارزش غذایی آن کاسته می شود.
نگهداری زعفران در هوایی که آزاد است، نه تنها از جهت وجود آلودگی های آب و هوایی برای زعفران مضر است، بلکه موجب کاهش عطر و بوی دلنشین زعفران هم می شود. پس به مواردی که در ادامه ذکر می‌کنیم توجه کتید و در هنگام استفاده و دم کردن زعفران انجام دهید.

  •  تا حتی‌الامکان سعی کنید محل و مکانی که برای مراقبت از زعفران انتخاب می کنید، به دور از هرنوع حشره ای باشد.
  •  اگر می خواهید علاوه بر حفظ عطر و طعم زعفران خود، کیفیت اولیه در عطر و طعم آن را هم داشته باشید، پس هنگام مصرف زعفران، آن را کاملا پودر وآسیاب کنید که بهترین آسیاب برای این کار، آسیاب های چوبی و سنگی می باشد.
  •  همچنین نکته ی مهم دیگر این است که سعی کنید درب ظرفی که در آن زعفران را ریخته اید، کاملا محکم باشد و هوا نتواند درون ظرف در جریان باشد، که در غیر این صورت، از عطر زعفران کاسته شده و در نتیجه خواص و کیفیت آن نیز بسیار کاهش می یابد.

این گیاه پر فایده که به طلای قرمز معروف می باشد را می توانید با رعایت نکات بالا تا چند سال هم نگهداری کنید ولی از آنجا که با گذشت زمان طولانی ممکن است عطر و خواص زعفران کم شود، ما به شما عزیزان توصیه می کنیم که حداکثر تا دو الی سه سال سعی کنید زعفران خود را مصرف کنید و بیشتر از این زمان، زعفران را نگهداری نکنید.

تأثیر بسته بندی مناسب نگهداری از زعفران

روش های نگهداری از زعفران
بسته بندی زعفران نیز در نگهداری از زعفران باکیفیت تاثیر بسیار زیادی دارد، پس باید با بسته بندی های خوب از این محصول ارزشمند نگهداری کنیم که ما در ادامه این‌ مطلب به برخی از انواع بسته بند‌ی های مناسب آن اشاره می‌کنیم.
بهترین ظروف که می‌توانید زعفران خود را در آن‌ نگهداری کنید، ظروف فلزی می‌باشند، زیرا تا حد زیادی خواص، عطر و طعم آن را حفظ می‌کند. اگر برای شما ظروف فلزی در دسترس نبود و یا شرایط نگهداری در ظرف فلزی نبود، بهترین گزینه بعد از آن نگهداری در ظروف شیشه ای می‌باشد، زیرا با این راهکار شما می توانید از بین رفتن خاصیت زعفران جلوگیری نمایید.
بنابراین با توجه به مواردی که اشاره کردیم به هیچ وجه زعفران خود را در ظروف پلاستیکی و… قرار ندهید، زیرا خاصیت، عطر، طعم و رنگ زعفران در این ظروف بسیار کاهش می یابد.
همچنین به نکته حائز اهمیتی که در این مورد باید دقت کنید این است که اگر زعفران را در ظرف شیشه ای و شفاف نگهداری می‌کنید، باید از تابش مستقیم نور و گرما به آن جلوگیری کنید، زیرا باعث تغییر در رنگ و پایین آمدن کیفیت آن می‌شود، چون رطوبت تاثیر زیادی در کیفیت زعفران دارد و باید تا حد زیادی از ورود رطوبت به بسته بندی های آن جلوگیری کرد.
همانگونه که اشاره کردیم ظروف چوبی، فلزی سپس ظروف شیشه ای بهترین گزینه می باشند اما در بازار به دلیل این که خریداران در ظروف چوبی و فلزی نمی‌توانند زعفران داخل آن را مشاهده کنند و ظروف های شیشه ای ممکن است در حمل و نقل دچار شکستگی شود، از ظروف پلاستیکی مرغوب استفاده می شود که این ظروف در زمان کوتاه می تواند محافظ خواص زعفران باشد و برای مدت طولانی بهتر است شما بعد از خرید آن ظرف نگهداری آن را تعویض نمائید.
دما نیز در نگهداری از این ادویه ارزشمند تاثیر زیادی دارد. بهترین دما برای نگهداری، دمای محیط است که شما می توانید در محیط منزل به راحتی از آن نگهداری کنید، اما اگر فکر می‌کنید دمای منزل یا آشپزخانه‌ی شما گرم است می‌توانید در یخچال و در ظروف در بسته ای که هوا درون آن ها جریان نداشته باشد نگهداری کنید.
شما برای اطمینان از نحوه ی نگهداری خوب و درست زعفران می توانید هر چند وقت یکبار بررسی کنید تا مطمئن شوید که هیچ گونه رطوبتی وارد ظروف بسته بندی آن ها نشده باشد.
امیدواریم که در این مقاله توانسته باشیم اطلاعات مفید و کاربردی را به شما برای شیوه ی نگهداری و استفاده از این محصول ارزشمند و گران بها را داده باشیم تا بتوانید به خوبی از آن استفاده کنید.

امتیاز شما به این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *