آموزشی, خواص زعفران

انواع پیاز زعفران و نکات مهم درمورد آن ها

انواع پیاز زعفران

انواع پیاز زعفران بسیار متنوع می باشد و با توجه به اینکه زعفران در نقاط مختلف کشور کشت می‌شود، باید با توجه به شرایط آب و هوایی هر منطقه از پیاز زعفران مخصوص به خود استفاده کرد که در این قسمت می خواهیم چند نکته مهم در رابطه با انواع پیاز زعفران خدمت شما خوانندگان عزیز بیان کنیم تا شما اگر زمانی قصد کاشت زعفران مرغوب و با کیفیت را داشتید بتوانید با انتخاب یک پیاز زعفران درجه یک، محصولی با کیفیت را برداشت نمایید که این پیاز ها به شرح زیر می‌باشند :

نکاتی که باید در رابطه با انتخاب پیاز زعفران بدانیم؟

  1. اولین و مهمترین نکته‌ این است که توجه کنیم جوانه های انتهایی پیاز کاملاً سالم باشند تا زمانی که در داخل خاک قرار می‌گیرند بتوانند به راحتی رشد کرده و یک زعفران مرغوب را تولید نمایند.
  2. از نکات بسیار مهمی که در رابطه با پیاز زعفران می توانیم در این قسمت به آن اشاره مستقیمی داشته باشیم مربوط به ضدعفونی کردن پیازهای زعفران به وسیله سموم می باشد که باعث می شود زعفران سریع تر رشد کند و کمتر دچار آفات کشاورزی نیز شود و همین عامل سبب می شود که مشتریان و خریداران بسیار زیادی نسبت به خرید این محصول درجه یک متمایل شوند، در نتیجه این نوع از زعفران ها بازار فروش بهتری دارند.

پیازهای زعفران در هنگام کاشت باید عاری از هرگونه آلودگی فیزیکی باشند و باید درصد ناخالصی آن کاملاً کم باشد و با پیازدیگر مخلوط نشده باشد.
خریداران عزیز که قصد خرید پیاز زعفران درجه یک را دارند و می‌خواهند که یک زعفران مرغوب و با کیفیت را تولید نمایند، در هنگام خرید باید به این نکته توجه کنند که پیازی خریداری کنند که عاری از هرگونه پشه باشد تا در این صورت بتوانند یک محصول درجه یک و با کیفیتی تولید نمایند.

انواع پیاز زعفران
انواع پیاز زعفران

همانطور که در قسمت بالا ذکر شد انواع پیاز زعفران بر حسب شاخص‌های بسیار زیادی طبقه‌بندی می شوند که در این قسمت می خواهیم مهمترین نوع پیاز زعفران را برای شما ذکر کنیم و شما را بیشتر با این محصول مورد نظر آشنا نماییم.

یکی از مهمترین طبقه‌بندی‌های پیاز زعفران بر اساس وزن این پیاز ها می باشد که به سه دسته تقسیم بندی می شود و هر کدام از آنها مشخصات بارز خود را دارند و نکته قابل توجهی که می‌توانیم درباره وزن پیاز زعفران ذکر کنیم این است که آنهایی که از وزن بیشتری برخوردار می باشند، قطعاً کیفیت بهتری نیز دارند، زیرا مواد مغذی بیشتری در درون این پیازها وجود دارد و افرادی که به کشت زعفران مشغول هستند سعی می‌کنند از پیاز زعفران هایی استفاده کنند که از وزن بالاتری برخوردار می‌باشند.

از طبقه‌بندی بسیار مهمی که می‌توانیم به آن اشاره مستقیمی داشته باشیم، طبقه‌بندی پیاز زعفران بر حسب خاک هر منطقه می باشد. با توجه به اینکه هر منطقه دارای خاک مخصوص به آن منطقه می باشد و ویژگی های خاص خود را دارد، به همین سبب است که کشاورزان عزیز باید مناسب با خاک منطقه خود از پیاز زعفران مخصوص به آن منطقه استفاده نمایند که این نکته بسیار مهم می باشد و باعث می شود که زعفران بهتری با بازدهی بالاتری بتوانند تولید کرده و وارد بازارهای فروش سراسر کشور کنند.

نکات مهم در ارتباط با کشت زعفران

امروزه در نقاط مختلف کشور ما زعفران کشت می شود و سالانه انواع مختلفی از زعفران ها با کیفیت های متنوعی وارد بازارهای فروش سراسر کشور می‌شوند و کشاورزانی که سالانه به کاشت زعفران مشغول هستند، باید به چند نکته مهم و اساسی در رابطه با کاشت زعفران توجه ویژه‌ای داشته باشند تا بتوانند از کاشت‌زعفران سود بسیار زیادی را کسب کرده و در این کار موفق شوند که این نکات بسیار مهم و حیاتی به شرح زیر می باشد:

  1. اولین نکته که در رابطه با کشت زعفران می توانیم در این قسمت بیان کنیم و به ظاهر بسیار ساده می باشد در رابطه با عمق کاشت زعفران می باشد که طبق نظر کارشناسان کشاورزی که در این زمینه فعالیت مستقیمی دارند، عمق کاشت زعفران حدود ۲۰ سانتیمتر بوده و نباید کمتر و یا بیشتر شود که اگر این مورد رعایت نشود باعث می شود که زعفران ها مرغوبیت و کیفیت کمتری داشته باشند.
  2. نکته بسیار مهم دیگری که در رابطه با کاشت زعفران می‌توانیم در این قسمت بیان کنیم این است که زمانی که زعفران کاشت می شود باید در فصل کوددهی به آنها کود حیوانی مناسبی بزنیم تا رشد آنها چندین برابر شود و در این زمان باید توجه ویژه‌ای داشته باشیم که نباید از کود حیوانی تازه استفاده کنیم، زیرا کود حیوانی تازه دارای مقدار زیادی نمک می باشد که باعث می‌شود ریشه زعفران ها از بین برود و سعی کنیم در فصل کوددهی از کود حیوانی پوسیده شده استفاده نماییم که این نوع از کودها باعث آزاد شدن آمونیاک از خاک می شوند و بستر رشد مناسبی را برای زعفران ها ایجاد می کنند.

انواع پیاز زعفران

انواع زعفران

زعفران بر اساس محل کاشت و طرز کاشت و همچنین عوامل دیگر به چند نوع طبقه‌بندی می شود که هر کدام از آنها خاصیت ویژه و مخصوص به خود را دارند که در این قسمت می خواهیم شما را با چند نوع از زعفران هایی که به صورت عمده در بازارهای فروش وجود دارد و سالانه مقدار زیادی از این زعفران ها وارد بازارهای فروش می‌شود آشنا نماییم و درباره هر کدام از آنها توضیح مختصری را خدمت شما خوانندگان عزیز بیان نماییم:

زعفران سوپر نگین

اولین نوع از زعفران که می‌خواهیم آن را به شما معرفی کنیم، زعفران سوپر نگین می باشد که این نوع زعفران از کیفیت بسیار مرغوبی برخوردار بوده است و به دلیل اینکه رنگ دهی بالایی دارد برای تهیه انواع غذاها و دسرهای رستورانی استفاده می کنند.

زعفران سرگل

نوع دیگر زعفران که بسیار معروف می باشد، زعفران سرگل می باشد که به صورت یک دست بوده و رنگ آن قرمز پر رنگ می باشد و رنگ دهی بسیار بالایی دارد و به دلیل اینکه از قیمت بسیار مطلوبی نیز برخوردار می باشد معمولاً خریداران و مصرف کنندگان، بیشتر برای مصارف روزانه از این نوع از زعفران استفاده می کنند.

زعفران پوشال

از دیگر انواع زعفران، زعفران پوشال می باشد که در ابتدای فصل برداشت زعفران این زعفران نیز برداشت می‌شود و نسبت به زعفران های دیگر قدرت رنگ بالاتری دارد و به دلیل اینکه این نوع زعفران دارای کلاله و مقداری خامه می باشد، به راحتی قابل تشخیص است.

انواع پیاز زعفران
نکات مهم در خرید زعفران

خریداران و مصرف کنندگانی که قصد خرید زعفران  و یا دیگر زعفران ها را دارند، باید در هنگام خرید به چند نکته مهم و اساسی توجه ویژه‌ای را داشته باشند تا بتوانند یک محصول با کیفیت و اصل و درجه یک را خریداری کرده و از آن در غذاهای خود استفاده نمایند که این نکات به شرح زیر می باشد:

اولین نکته مربوط به رنگ زعفران می باشد که خریداران عزیز باید به این نکته توجه کنند که زعفران نباید دارای تیرگی باشد و سعی کنیم که اگر زعفرانی دارای تیرگی و یا کدری رنگ بوده آن را خریداری نکنیم، زیرا ممکن است باعث ایجاد بوی بد در غذا شود و طعم نامناسبی را در غذا ایجاد نماید.
سعی کنیم زعفران پودر شده را خریداری نکنیم، زیرا در این صورت ممکن است که زعفران دارای ناخالصی های بسیار زیادی باشد و از کیفیت و مرغوبیت بسیار بالایی برخوردار نباشد.

۱.۵/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *