آموزشی

انواع دمنوش های زعفران که میتوان آماده کرد

دمنوش زعفران

زعفران را همه ما به عنوان یک گیاه همه‌کاره شناخته ایم، از این گیاه در سراسر دنیا استفاده گستره ای می شود. زعفران دارای خواص زیادی است و همچنین زعفران دارای نمونه های با کیفیت و بی کیفیت است که شما باید در هنگام خرید زعفران به برخی از نکات توجه کنید تا بتوانید که نمونه با کیفیت را به خوبی تشخیص دهید.
در این مقاله قصد داریم که به صورت کامل در رابطه با زعفران و انواع دمنوش های زعفران بحث کنیم و اطلاعات مفید و قابل استفاده ای را در اختیار شما قرار دهیم.

خرید زعفران پوشال

زعفران دارای انواع مختلفی می باشد که هر کدام از آنها دارای ویژگی و خواص متفاوتی هستند.، زعفران سوپر نگین، زعفران شبه نگین، زعفران نگین، زعفران سرگل، زعفران پوشال، زعفران دسته، ریشه زعفران انواع آنها هستند که در ادامه هر کدام را به صورت مختصر شرح می دهیم:
در زمان برداشت گیاه زعفران، در برخی مواقع کشاورزان کلاله‌ های زعفران را از بخش پایین‌تر قسمت قرمز رنگ (قسمت خامه) جدا می کنند، این بخش را که دارای رنگی نارنجی متمایل به زرد است زعفران پوشال می گویند. زعفران پوشال به دلیل اینکه دارای کلاله بیشتری می باشد به نسبت دیگر نمونه های قدرت رنگ دهی بیشتری دارد، همچنین علاوه بر این به دلیل اینکه رشته کامل زعفران در این نوع از زعفران ها جدا نمی شود تمامی خواص مربوط به رشته نیز در زعفران پوشال وجود دارد.

دمنوش زعفران

انواع زعفران پوشال

زعفران پوشال دارای انواع مختلفی می باشد که هر کدام از آنها نیز دارای خواص متفاوت هستند. انواع زعفران پوشال عبارت است از:

• زعفران پوشال قلمدار:

اولین نوع، زعفران پوشال قلمدار است. این نوع از مرغوب ترین انواع این دسته زعفران ها است، زیرا که در آنها کلاله‌ ها ضخیم است و در نتیجه فرخوردگی کمتری دارد.

• زعفران پوشال معمولی:

تفاوت این نوع از زعفران در این است که کلاله ها دارای فر خوردگی بیشتری هستند و به نسبت زعفران پوشال قلمدار دارای زعفران پوشال قلمدار کم‌تر ولی به نسبت زعفران پوشال ضعیف زعفران پوشال ضعیف بسیار قوی تری دارند.

• زعفران پوشال ضعیف:

دسته آخر همان طور که از نامش نیز می توان حدس زد، دارای زعفران پوشال ضعیف می باشد و به نسبت دیگر نمونه از این زعفران ها عطر و رنگ و طعم ضعیف تر و کمتری دارد.

خرید زعفران ریشه

نوع دیگر از زعفران، زعفران ریشه است که در این بخش آن را بررسی می کنیم. اگر به ساختار گیاه زعفران نگاهی بیندازیم مشاهده می شود که هر گیاه دارای شش گلبرگ بنفش و همچنین سه پرچم زرد که از طریق آن به ساقه متصل است می باشد. اگر که بخش گلبرگ ها را از گیاه جدا کنیم قسمت کلاله ها که دارای رنگ قرمز هستند را می توانیم مشاهده کنیم. در قسمت انتهایی این کلاله ها بخشی سفید رنگ وجود دارد که به آن اصطلاحا خامه یا ریشه زعفران می گویند.

دمنوش زعفران

زعفران ریشه دارای خواص زیادی می باشد که اگر بخواهیم به برخی از مهم ترین آنها اشاره کنیم عبارت است از:

۱) کمک به درمان افسردگی

۲) شادی آور

۳) به شادابی پوست کمک می کند

۴) سیستم ایمنی را تقویت می کند

۵) باعث قوای جنسی می شود

۶) برای معده و مثانه مقوی و پر از فایده است

برای خرید زعفران ریشه کافی است که از مراکزی که زعفران تهیه می کنند بخواهید که زعفران ریشه را برای شما آماده کنند.

خرید زعفران نگین

زعفران نگین را به عنوان زیباترین نوع از انواع مختلف زعفران می شناسند و یکی از پرطرفدار ترین نوع ها می باشد که در این بخش آن را به صورت مختصر مورد بررسی قرار می دهیم.

اگر بخواهیم به طور کلی به مشخصات اصلی زعفران نگین اشاره کنیم شامل زیر است:

• در این نوع از زعفران کلاله ها به صورت کامل جدا شده هستند.

• این زعفران دارای رنگی زیبا است و از اصلی ترین ویژگی های آن رنگ خوب است.

• قلم های آن درشت است به طوری که هر چقدر که قلم ها درشت تر باشد به همان نسبت قیمت این زعفران نیز افزایش می یابد.

• در این نوع فر خوردگی وجود ندارد و یا در صورت وجود خیلی کم است.

معمولا این نوع از زعفران ها را بیشتر ما در مهمانی های خود استفاده می کنیم و محبوبیت زیادی در بین افراد دارد و قیمت مناسبی نیز دارد.

خرید زعفران سرگل

زعفران سرگل یا زعفران ممتاز یکی دیگر از انواع زعفران است. در واقع به همان بخش قرمز رنگ خالص گیاه زعفران سرگل گفته می شود و از اصلی ترین ویژگی های این نوع زعفران می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• در این نوع نیز همانند زعفران نگین کلاله ها به صورت کامل جدا شده اند.

• به هم چسبیده نیستند.

• رنگ آن تماما قرمز است و در آن هیچ قسمت سفید رنگ دیده نمی شود.

• میزان کروسین و سافرانال بسیار بالا است.

روش تولید این نوع از زعفران نیز به این گونه است که زعفران پوشال را پاک و الک کرده و زعفران سرگل را تولید می کنند. در روند تولید به دلیل اینکه امکان شکسته شدن زعفران وجود دارد در هنگام خرید زعفران سرگل باید توجه کنید بر اساس میزان نرمی و یا شکستگی موجود در زعفران آنها را در درجه یک و یا درجات پایین تری تقسیم بندی می کنند.

دمنوش زعفران

انواع دمنوش زعفران

زعفران یکی از گیاهان معروف در سراسر دنیا است که به دلیل سختی مراحل تولید یعنی کاشت، برداشت و همچنین باردهی اندک هر گل زعفران دارای قیمت بالایی است و در هر شرایطی نمی توان که آن را تولید کرد. به همین دلایل به آن لقب طلای سرخ را داده اند.
زعفران دارای انواع مختلف می باشد که در قسمت های قبل در رابطه با هر کدام توضیحاتی را ارائه دادیم، در این بخش قصد داریم در رابطه با انواع دمنوش زعفران اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

به دلیل عطر و رنگ بسیار خوبی که زعفران دارد می توان که از آن انواع دمنوش های خوش طعم و خوش رنگ را تهیه کرد، شما می توانید که با ترکیب دیگر گیاهان با انواع زعفران دمنوش های خوش طعم را درست کنید، البته نمونه های آماده آنها نیز از طریق برند های مختلف تولید می شود که می توانید از آنها استفاده کنید.

برخی از معروف ترین دمنوش هایی که با گیاه رعفران تهیه می شود عبارت است از :

• دمنوش زعفران و دارچین و هل

• دمنوش زعفران و گلاب

• دمنوش زعفران و هل

• دمنوش زعفران و رازیانه

• دمنوش زعفران و گل گاو زبان

• دمنوش زعفران و زنجبیل و …

به عنوان آخرین نکته این را نیز به یاد داشته باشید که بهتر است از دمنوش های زعفرانی قبل خواب استفاده نشود و همچنین هر بار چند ساعت بعد از صرف غذا این دمنوش ها را مصرف کنید و همچنین بهتر است از دمنوش های خانگی استفاده کنید تا از کیفیت آن مطمئن باشید.

امتیاز شما به این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *