آموزشی, خواص زعفران

طرز تهیه صحیح مرغ زعفرانی ساده و شیک

طرز تهیه صحیح مرغ زعفرانی

بیشتر افراد به بوی مرغ بسیار حساس هستند و نمی توانند بوی خام و بد آن را تحمل کنند، در نتیجه در غذاهایی که در آن از مرغ استفاده می شود پرهیز می‌کنند، به همین منظور ما در این جا یک راهکار بسیار مناسب را ارائه می‌دهیم تا با استفاده از یک چاشنی بسیار خوب و خوش عطر، بتوانند مرغ بسیار لذیذ و خوشمزه ای را تهیه کنند و از آن لذت ببرند.
پیشنهاد ما به این افراد استفاده از زعفران برای خوش عطر و خوش طعم نمودن مرغ می باشد که به آن مرغ زعفرانی گفته می شود که یک غذای بسیار پر طرفدار و محبوب به شمار می‌آید. خرید زعفران مرغوب را می توانید از فروشگاه های معتبر انجام دهید تا یک مرغ زعفرانی عالی داشته باشید.

طرز تهیه مرغ زعفرانی بسیار آسان می باشد، به گونه ای که ابتدا شما باید مرغ ها را در اندازه و سایز دلخواه درآورید و بعد آن را خوب بشویید و بعد از این مرحله زعفران را که از قبل دم کرده اید به این مرغ ها اضافه نموده و برای خوش عطر و خوش طعم شدن بیشتر، به آن پیاز و دیگر ادویه جات ها را اضافه کنید و بگذارید که به مدت چند ساعت در داخل یخچال و همچنین داخل ظرف دربسته بماند.

شما این مرغ هارا به دو روش می توانید پخت کنید که هر کدام از آنها با توجه به سلیقه شخصی هر فرد صورت می‌گیرد که یکی از این روش ها به این صورت می باشد که شما مرغ ها را که به خوبی طعم دار شده اند، داخل قابلمه که کمی روغن ریخته اید قرار می دهید و وقتی مرغ شما کاملاً پخته شد روی آن مقداری آب و همچنین رب می ریزید و می گذارید مرغ شما کاملاً پخته شود و آن را به همراه برنج می توانید میل نمایید.

روش دیگر برای پخت مرغ زعفرانی، کباب کردن می باشد، به گونه ای که مرغ‌های طعم دار شده را روی سیخ زده و آن را بر روی زغال می گذارید و وقتی کاملاً مغز پخت شد، آماده است که طرز تهیه مرغ زعفرانی به این روش بسیار خوشمزه بوده و مطابق میل بیشتر افراد خواهد بود و مرغ شما به دلیل داشتن زعفران، رنگ بسیار خوبی خواهد داشت.

زعفران و کاربردهای آن در آشپزی

طرز تهیه صحیح مرغ زعفرانی
زعفران در بیشتر غذاها مورد استفاده قرار می گیرد، به همین منظور یک ادویه ضروری در آشپزخانه بوده که هم باعث طعم خوب و هم رنگ دادن بهتر غذا می شود که تقریبا بیشتر افراد از مزه آن بسیار خوششان می آید.
از غذاهایی که در آن زعفران بسیار استفاده می شود، چلو مرغ زعفرانی است که تقریبا در بیشتر مهمانی ها و جشن ها مورد استفاده قرار می گیرد. برای پخت این غذا باید مواد اولیه آن را تهیه کنید که شامل برنج، گوشت مرغ، پیاز، کره، سیب زمینی، زعفران، گوجه، نان لواش، زردچوبه، نمک و فلفل و زرشک می باشد که هرکدام از آنها با توجه به تعداد نفرات دارای اندازه های متفاوتی می باشند.

بعد از آماده نمودن تمام این مواد پیازها را به شکل خلالی خورد می نمایید و از طرفی زعفران سابیده و دم کرده را نیز آماده می کنید، مرغ ها را در داخل یک قابلمه متوسط که داخل آن روغن ریخته شده است به خوبی سرخ می کنید و بعد به مرغ ها زردچوبه و نمک اضافه می کنید و به خوبی هم می زنید تا ادویه و سایر مواد با هم مخلوط شوند و در انتهای کار فلفل سیاه را نیز به آن اضافه می کنید و می گذارید که تمام ادویه ها با مرغ به خوبی سرخ شوند.

وقتی که مرغ ها سرخ شدند، نوبت به اضافه نمودن پیاز می باشد که آن را به همراه کره اضافه می کنید و درب قابلمه را می گذارید تا مرغ پخته شود و بعد از آن زعفران دم کرده را به مرغ اضافه می کنید تا رنگ و مزه آن خوب شود و بعد از آن نصف لیوان آب را در داخل مرغ می ریزید و به مدت یک ساعت به آن اجازه می دهید تا به همراه زعفران و دیگر مواد اضافه شده پخته شود.

برای درست کردن پلو، ابتدا شما باید قابلمه مورد نظر را پر آب کنید و وقتی که کاملاً جوشید، داخل آن نمک ریخته و بعد برنج از قبل خیس شده را نیز در داخل آن بریزید و بعد از اینکه برنج ها به خوبی نرم شدند، آن ها را آبکش کنید و بعد از آبکشی برنج، قابلمه را دوباره بر روی شعله بگذارید و در داخل آن کمی روغن بریزید و بعد از داغ شدن ته‌دیگ را در ته قابلمه قرار دهید و برنج ها را در داخل قابلمه ریخته و اجازه دهید تا با شعله بسیار کم به خوبی دم بکشد.

بعد از آن سیب زمینی خلال شده را نیز به صورت جداگانه سرخ کنید و بعد گوجه را نیز به همین ترتیب سرخ نموده و بعد از آن نوبت به زرشک می‌رسد و وقتی همه این مواد آماده شدند، مرغ و برنج ها را در ظرفی جداگانه چیده و میل می نمایید و همچنین سیب زمینی و گوجه ها را نیز در کنار آن قرار می دهید.

طرز تهیه مرغ زعفرانی به روش رستورانی

طرز تهیه صحیح مرغ زعفرانی
طرز تهیه مرغ زعفرانی به روش رستورانی به این گونه می باشد که ابتدا شما یک قابلمه مناسب را پر از آب نموده و روی حرارت می گذارید و از طرفی پیازها را به چند قسمت تقسیم می نمایید و وقتی آب داخل قابلمه جوشید، ران های مرغ را به همراه پیاز در داخل آب در حال جوش بریزید تا خونابه آن کاملاً بیرون بیاید و روی سطح آب قرار بگیرد.

بعد از آن مرغ ها را آبکشی نموده تا آب اضافه آن خارج شود و بعد دوباره پیاز و سیر را پوست می کنید و آن را به صورت حلقه ای خرد می کنید و از طرفی تابه را روی حرارت ملایم قرار می دهید و داخل آن کمی کره می ریزید و کمی زردچوبه، نمک و فلفل نیز به آن اضافه می‌کنید تا با کره به خوبی مخلوط شود و بعد مرغ را در داخل این تابه قرار می دهید و بلافاصله دارچین و زعفران خشک و پیاز و سیر را نیز به آن اضافه می‌کنید و می گذارید که مرغ ها به خوبی در داخل این روغن ها آب بیندازند و بعد به خوبی سرخ و برشته شوند.

در تهیه مرغ زعفرانی به روش رستورانی به هیچ عنوان در داخل مرغ آب ریخته نمی شود. بعد از اینکه مرغ ها به خوبی به این روش تهیه شدند، آن را به همراه پلو که از قبل آماده نموده اید می توانید میل نمایید که برای خوش طعم شدن برنج نیز می توانید مقداری از آن را با زعفران مخلوط نموده و روی برنج خود بریزید و طرز درست کردن برنج به این گونه می باشد که هم به صورت کته و هم به صورت آبکش می توانید آن را درست کنید که هرکدام دارای مزه خوبی می باشند.

انواع طرز تهیه مرغ زعفرانی

در تهیه مرغ شما باید چند نکته را رعایت نمایید تا یک مرغ زعفرانی خوشمزه داشته باشید.
این غذا هم به صورت خورشت و هم به صورت خوراک استفاده می شود، در نتیجه قبل از تهیه آن باید در نظر بگیرید که می خواهید کدام یک از آن ها را استفاده نمایید. توجه نمایید که حتما برای تهیه این غذا از به خرید زعفران اصل و درجه یک بپردازید. اگر می‌خواهید مرغ آبدار را تهیه کنید، بعد از طعم دار نمودن مرغ با زعفران آن را در داخل روغن سرخ نموده و در آن مقداری آب بریزید و بگذارید چند ساعت بپزد و بعد چاشنی‌های مورد نظر دیگر مانند آبلیمو و ادویه را نیز به آن اضافه کنید و در صورت لزوم می توانید از هویج نیز استفاده کنید که علاوه بر طعم خوب به غذای شما لعاب نیز می دهد.

اما اگر می خواهید به صورت مرغ سوخاری استفاده کنید، وقتی مرغ ها را به اندازه دلخواه برش دادید، آن را توسط زعفران مزه دار نموده و بعد آن را در داخل فر و یا توستر قرار دهید که تهیه مرغ به این روش بسیار ترد و خوشمزه می باشد و بهترین گزینه برای پذیرایی از انواع مختلفی از مهمان ها به شمار می آید. مرغ سوخاری یک غذای بسیار شیک و مجلسی می باشد که قطعا مورد پسند ذائقه بیشتر افراد خواهد بود.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *