آموزشی

آموزش پخت حلوا زعفران خوشمزه و خوش رنگ

آموزش پخت حلوا زعفران

حلوا یکی از شیرینی های دوست داشتنی در بین مردم می باشد که محبوبیت خاصی در بین دسرها دارد. حلوا در مراسم‌های مختلف از جمله شب‌های ماه رمضان و ختم مورد استفاده قرار می‌گیرد. انواع مختلفی از حلواها وجود دارد که بعضی از آنها ساده و طعم دار است. یکی از حلوا هایی که امروزه بسیاری از افراد علاقه خاصی به آن دارند، حلوای زعفران می باشد. شما با مشاهده آموزش پخت حلوا زعفران و رعایت دستور به راحتی می‌توانید یک حلوای خوش طعم و لذیذ داشته باشید.

مواد اولیه مورد نیاز برای تهیه یک حلوای خوشمزه :

آموزش پخت حلوا زعفران
آرد سفید ۲ لیوان که کاملاً باید آن را الک کنید و نیاز به زعفران دم کرده به میزان لازم دارید. شکر یکی از مواد لازم این حلوا می باشد که یک لیوان نیاز است و برای نرم شدن حلوا به ۱۰۰ گرم کره و نصف لیوان روغن مایع نیاز است. آب یک و نیم لیوان و پودر هل در صورت نیاز می توانید استفاده کنید.

در مرحله اول باید شربت را درست کنید و برای این کار آب و زعفران دم کرده را به همراه شکر مخلوط کنید و روی حرارت قرار دهید تا کاملا حل شود و صبر کنید چند دقیقه بجوشد و بعد از روی حرارت بردارید. در مرحله‌ی بعد آدر را چند بار الک کنید و در یک قابلمه بریزید و کاملاً آن را تفت دهید تا بوی خامی آن گرفته شود و باید حدود ۴۰ تا ۳۰ دقیقه این کار را ادامه دهید. وقتی رنگ آرد کاملاً تغییر کرد می توانید به آن روغن و کره اضافه کنید و همچنان تفت دهید تا به رنگ قهوه‌ای در بیاید و بعد قابلمه را از روی حرارت بردارید و شربت آماده شده را درون قابلمه بریزید و کاملاً مخلوط کنید.

تقریباً ۱۰ تا ۵ دقیقه نیاز است تا حلوای شما کاملا سفت و یکدست شود و در مرحله آخر بنا بر سلیقه خود می توانید گلاب و هل را به حلوا اضافه کنید.

برای آموزش پخت حلوا زعفران می توانید به سایت های مختلف مراجعه کنید.

بهترین نوع زعفران را بشناسید

برای شناخت بهترین نوع زعفران در ابتدا باید انواع مختلفی از زعفران ها را بشناسید که هر کدام از آنها تفاوت های جزئی با یکدیگر دارند. قطعاً بهترین نوع زعفران ملاک‌هایی را در خود جای داده که در زعفران های دیگر به هیچ عنوان قابل مشاهده نمی باشد به عنوان مثال یک زعفران با کیفیت دارای رنگ مصنوعی نیست، زیرا بعضی از افراد خامه را رنگ کرده و به جای کلاله به فروش می‌رسانند‌.

به طور کلی می توان گفت بهترین نوع زعفران، زعفرانی می باشد که قدرت رنگ بیشتری داشته باشد، رشته های سالمی داشته باشد و هیچ گونه شکستگی و یا رشته های کوچک در زعفران وجود ندارد.
بهترین نوع زعفران محصولی می باشد که به درستی و در محل مناسبی کشت و برداشت شده باشد. در سراسر جهان استانداردهای زیادی برای بهترین نوع زعفران مشخص شده است که این استانداردها نشان دهنده بهترین نوع زعفران از نظر خالص و طبیعی بودن می باشند.

اگر زعفرانی بدون علائم استاندارد باشد بهترین نوع از زعفران شناخته نمی شود، چون از لحاظ عطر و رنگ و مزه تایید شده نیست. در بین کارشناسان، زعفران دخترپیچ و نگین بهترین نوع زعفران شناخته شده اند، چون تمام ویژگی های یک زعفران خوب و با کیفیت را یک جا دارند و خرید زعفران نگین قیمت مناسب تری دارد.

آموزش پخت انواع مختلف حلوا زعفران

آموزش پخت حلوا زعفران
حلوا یک دسر بسیار خوشمزه ای است که با روش‌های مختلفی پخت می‌شود. در اینجا می خواهیم به آموزش پخت حلوا زعفران در انواع مختلف بپردازیم.

حلوا زرده همدان یکی از سوغاتی های معروف این شهر به شمار می‌رود که یک دسر خوشمزه در بین همدانی ها است و یک حلوا زعفران به حساب می‌آید. برای پخت این نوع حلوا در مرحله ی اول باید زرده های تخم مرغ را با هم ترکیب کنید، پس از این مرحله باید شکر را به تخم مرغ اضافه و کاملا هم بزنید تا ترکیب شود، پس از آن زعفرانی که با گلاب مخلوط شده را به مواد اضافه کنید. وقتی مواد به غلظت مناسب رسید صبر کنید تا حلوا سرد شود و بعد داخل قیف بریزید و روی سینی تزئین کنید. زعفران یکی از مواد اولیه در این حلوا است که شما باید زعفران را در ابتدای کار درون زرده تخم مرغ بریزید.

حلوای هویج و زعفران نوع دیگری از حلوای خوشمزه و خاص است که در دسته حلواهای زعفرانی به شمار می رود. ابتدا شما باید هویج ها را پوست بکنید و آن ها را به قطعات کوچک در آورید و با یک لیوان آب بگذارید تا کاملاً پخته شود. بعد از این مرحله آب اضافی را بگیرید تا هویج پوره شود. در مرحله بعد شما باید نصف لیوان گلاب و زعفران را با نصف لیوان آب به هویج اضافه کنید و بعد از آن شکر را داخل مخلوط بریزید و کاملا هم بزنید. بعد از آن پوره را روی حرارت قرار دهید تا کاملاً شکر حل شود.

حلوای دو رنگ زنجبیلی و زعفران یکی دیگر از حلوا های خوشمزه ای می باشد که طرز پخت آن بسیار آسان است. در مرحله اول شما باید آرد سفید قنادی را الک کنید و روی حرارت ملایم قرار دهید تا ارد به خوبی تفت بخورد، وقتی که آرد کاملا تغییر رنگ داد باید زنجبیل را اضافه کنید و چند دقیقه روی حرارت تفت دهید. یک پیمانه روغن جامد و دو قاشق غذاخوری کره و دو پیمانه پودر قند را به مخلوط اضافه کنید، در مرحله بعد به مقدار لازم زعفران دم کرده را به مخلوط اضافه و کاملا هم بزنید تا رنگ و طعم زعفران را حس کنید.

انواع مختلفی از حلوا زعفران وجود دارد که شما می توانید هر کدام از آنها را بنا بر میل و ذائقه خود درست و میل کنید.

نکات کلیدی در پخت حلوای زعفرانی

 • شما در هنگام پخت حلوا زعفران باید نکات کلیدی را رعایت کنید تا خوشمزه ترین حلوا را درست کنید.
 • در پخت حلوا زعفران باید به این نکته توجه کنید که زمان پخت حلوا از شعله پخش کن استفاده کنید تا ارد کاملا یکنواخت پخته شود.
 • برای مخلوط کردن آرد و شربت بهتر است از قاشق چوبی استفاده کنید، چون در طعم حلوا بسیار تاثیرگذار می‌باشد.
 • یکی از مواد اولیه حلوا آرد سفید می باشد و شما به جای آرد سفید می‌توانید از آرد برنج نیز استفاده کنید ولی رنگ حلوای شما تیره‌تر می شود. برای خوشمزه شدن حلوا می توانید از کره یا روغن جامد به جای روغن مایع استفاده کنید.
 • در هنگام تفت دادن آرد باید صبور باشید تا آرد کاملاً روی حرارت ملایم تفت بخورد، اگر این کار را به درستی انجام ندهید باعث می شود که حلوای شما بافت خود را از دست بدهد و یا اگر بیش از اندازه تفت بخورد مزه تلخی می گیرد. دقت کنید که ارد باید به خوبی تفت بخورد، چون اگر خام باشد حلوا به سقف دهن می چسبد.
 • در هنگام مخلوط کردن شکر به مقدار آن توجه کنید و بنابر سلیقه خود می توانید میزان شکر را تغییر دهید. همچنین برای اینکه طعم بهتری در حلواهای شما ایجاد شود و بافت حلوا مرطوب تر و نرم تر شود می‌توانید به جای آب از شیر استفاده کنید.
 • بهتر است روغنی که به آرد اضافه می‌کنید را گرم کنید، چون به بافت نرم حلوا کمک می کند.
 • برای خوشمزه شدن حلوا می توانید از هل و گلاب و حتی از پودر دارچین نیز استفاده کنید.
 • بهترین روش برای اضافه کردن زعفران و گلاب به حلوا این است که شما باید آن را به شهد اضافه کنید.
 • اگر حلوا شل شد می‌توانید مقدار لازم آرد را تفت و دوباره اضافه کنید.
 • در پخت حلوای زعفرانی باید مواد اولیه را کاملاً پیمانه و دقیق شده بریزید و برای اینکه حلوا را تزیین کنید اجازه دهید حلوا به خوبی خنک و بعد ان را تزئین کنید.

سعی کنید خرید زعفران با کیفیت را در اولویت قرار دهید تا حلوای خوش طعمی داشته باشید.

امتیاز شما به این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *