آموزشی, خواص زعفران

حلال لکه زعفران چیست؟ چگونه لکه را از بین ببریم

حلال لکه زعفران

برای همه ما این اتفاق بارها افتاده است که در هنگام آشپزی، دم کردن زعفران، خوردن زعفران و غیره این دم کرده بر روی لباس ما ریخته شود و یا بر روی زمین بریزد. پاک کردن لکه زعفران از روی لباس و یا پارچه مانند لکه های دیگر غیر ممکن نیست. این روش به صورت خانگی و دستی نیز انجام می‌شود و بسیار کار آسان و راحتی است.

هم اکنون طی چند مرحله ساده و مختصر این مشکل را حل می‌کنیم:

ابتدا شما دوستان عزیز به این لکه دست نزنید و با یک دستمال دیگری نسایید، چون در این صورت کار را سخت‌تر می کنید و روی لباس پخش می شود. برای از بین بردن لکه های زعفران ابتدا یک نوار چسب بردارید و به کمک آن ذرات ریز و دانه های زعفران را پاک کنید.

اگر زعفران شما خشک است و به صورت پودر بر روی محیط ریخته شده است می‌توانید از جاروبرقی نیز استفاده کنید. این ذرات ممکن است در هنگام شستشو حل شود و دوباره به لباس رنگ بدهد.

روش بعدی مایع ظرفشویی است که برای از بین بردن رنگ و لکه های رنگی روی لباس کمک فراوانی می‌کند. اگر این لکه ها بر روی لباس سفید و یا پارچه سفید شما ریخته شده است مایع ظرفشویی بهترین انتخاب است و به شما کمک می کند به راحتی این لکه ها را از بین ببرید و وسیله شما به حالت اولیه خود برگردد و کیفیت و رنگ خود را از دست ندهد.

حلال های زعفران چیست؟

حلال لکه زعفران
آب ولرم، آب داغ، محلول اکسیژنه، محلول ضد عفونی کننده، مایع ظرفشویی و همچنین جوش شیرین از حلال‌های زعفران هستند، که اگر خرید زعفران را از جاهای معتبر انجام داده باشید به راحتی با حلال ها پاک می شوند اما اگر زعفران تقلبی باشد امکان با جا ماندن رد زعفران وجود دارد.

اصلی ترین عامل ایجاد قدرت رنگ و رنگ دهنده در زعفران، ترکیبی به نام کردسین است که این مواد یکی از چند کاروتنویید محدود در طبیعت است که به آسانی و راحتی در آب حل می شود. این ماده حلالیت، یکی از دلایل کاربرد زیاد آن به عنوان رنگ دهنده در مواد غذایی و دارویی نسبت به کاروتنوییدها می باشد و قدرت رنگی دانه های زعفران یکی از پارامترهای عمده‌ای است که کیفیت زعفران را نشان می دهد.

بررسی آزمایشات مختلف نشان می دهد که نوع حجم حلال پخشی و حلال استخراج در بازده استخراج تاثیر زیادی دارد. استون به عنوان حلال پخشی و دی کلرومتان به عنوان حلال استخراج استفاده می شود.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی حلال های زیادی برای زعفران به وجود امده است و برای از بین بردن لکه زعفران روش های مختلفی به وجود آورده اند و افراد به هیچ عنوان نگرانی برای از بین بردن این لکه ها نخواهند داشت.

چگونه لکه زعفران را از بین ببریم؟

حلال لکه زعفران
اگر لکه های شما تازه است ابتدا روی آن دستمال کاغذی تمیز بگذارید تا دستمال، آب لکه زعفران را به خود جذب کند و تا جایی که امکان دارد مایع زعفران، از بین برود. از بین بردن لکه های زعفران از روی لباس و فرش کمی متفاوت است و هر چند آب جوش خیلی زودتر و بهتر لکه زعفران را از بین می برد، ولی به فرش و موکت آسیب وارد می‌کند و برای این کار از محلول شستشوی فرش استفاده کنید.

به طور کلی اگر زعفران ریخته شده قابل جمع کردن است، با چاقو و یا جاروبرقی جمع کنید و اگر به صورت مایع ریخته شده است ابتدا به وسیله دستمال آب آن را کاملاً بگیرید و مجدداً آب را به محل مورد نظر بریزید و دوباره دستمال تمیز را بر روی لکه زعفران قرار دهید تا آن جایی که امکان دارد آب زعفران گرفته شود، سپس با مایع ظرفشویی و یا محلول اکسیژن مکان مورد نظر را پاک کنید.

لکه را کاملا شستشو دهید و در صورت نیاز این عمل را بارها تکرار کنید تا لکه کاملا محو شود. شما می توانید بلافاصله بعد از ریختن مایع زعفران یک پارچه را روی لکه قرار دهید و به آرامی فشار دهید، این کار باعث می‌شود رطوبت اضافی از بین برود و برای جلوگیری از عمیق شدن لکه ها کمک می کند.

روش دیگر این است که یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی را با جوش شیرین در یک لیوان مخلوط کنید و وقتی کاملاً ترکیب شد، یک پارچه را به این محلول آغشته کنید و روی لکه فشار دهید تا خیس شود و با این کار مشاهده خواهید کرد که لکه زعفران به راحتی از بین می رود.

اگر لکه ای بر روی وسیله شما به وجود آمد، سعی کنید در اولین فرصت برای از بین بردن لکه اقدام کنید، چون لک ها هر چه تازه‌تر و سریع تر تمیز شوند، راحت تر و آسان تر از بین می روند و اگر مدت زمان بیشتری لکه ها روی پارچه و لباس شما باقی بمانند، سخت‌تر تمیز می شود.

پاک کردن لکه زعفران از روی فرش و موکت

حلال لکه زعفران
پاک کردن لکه زعفران از روی فرش و موکت به این صورت است که اگر بر روی فرش و موکت منازل شما زعفران خشک ریخته است، ابتدا محل مورد نظر را با جاروبرقی پاک کنید و به طور ساده جارو برقی بکشید. اما اگر لکه زعفران به صورت مایع و مرطوب روی فرش و موکت شما ریخته است، از پارچه پنبه ای سفید و مرطوب استفاده کنید تا رطوبت زعفران را به خود جذب کند.

سعی کنید با دستانتان روی فرش نسایید، زیرا این کار می‌تواند لکه شما را بزرگتر کند.

شما دوستان عزیز هر بار از پارچه تمیز برای پاک کردن و از بین بردن این لکه ها استفاده کنید، سپس برای از بین بردن لکه های باقی مانده از محلول سفید کننده اکسیژن و آب خنک استفاده کنید. شما می توانید به وسیله قطره چشمی روی ناحیه آغشته شده بمالید.

محلول سفید کننده اکسیژن و آب باید به مدت ۳۰ دقیقه روی لکه باقی بماند، بعد از این مدت ناحیه آغشته شده را با یک پارچه خشک سفید پاک کنید و فرش و موکت خود را در هوای آزاد قرار دهید تا کاملا خشک شود. شما می توانید چندین بار این کار را تکرار کنید تا خیالتان راحت و آسوده شود و لکه از بین برود.

تمیز کردن لکه ها از روی فرش و موکت باید اصولی باشد تا رنگ حاصل از لکه زعفران در فرش تثبیت نگردد. برخلاف اینکه لکه روی لباس را با آب جوش و یا ولرم پاک می گردد، لکه روی فرش را باید با آب خنک تمیز کرد، چون آب داغ به فرش آسیب می رساند.

زعفران یکی از رنگ دهنده های قوی است و در تمیز کردن آن باید دقت کافی داشته باشید. شما هموطنان عزیز برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد از بین بردن لکه های زعفران بر روی اجسام و انواع پارچه ها می توانید به همین سایت مراجعه کنید و با کسب اطلاعات بیشتر این مشکل را برطرف کنید.

حلال لکه زعفران از روی لباس

حلال لکه زعفران

هم اکنون می خواهیم در مورد حلال لکه زعفران روی لباس توضیحاتی ارائه دهیم. در ادامه مبحث خود اشاره می‌کنیم به اینکه آب ولرم نیز یک پاک کننده مناسب برای از بین بردن لکه های زعفران است.

زعفران به راحتی در آب داغ حل می‌شود و این کار به پاک کردن لکه زعفران کمک زیادی می‌کند و یک روش ساده و عالی می باشد. ما به شما توصیه می کنیم که برای از بین بردن لکه های زعفران از روی لباس و پارچه به هیچ عنوان از دستمال خیس و آغشته به آب سرد استفاده نکنید، چون علاوه بر اینکه لکه های شما پاک نمی شود باعث ثابت ماندن لکه زعفران خواهد شد و همچنین باعث پخش شدن لک ها می شود.

شما دوستان عزیز سعی کنید لکه زعفران روی لباس را از دیگر بخش‌ های لباس جدا کنید تا هنگام پاک کردن لکه زعفران قسمت‌ های دیگر لباس زرد نشود. شما می توانید یک ظرف گود را پر از آب ولرم یا آب داغ کنید و مایع ظرفشویی را داخل آب بریزید و به خوبی ترکیب کنید، سپس لباس را داخل ظرف مدت ۳۰ دقیقه قرار دهید و سعی کنید آب سرد نشود و اگر سرد شد آب ولرم را دوباره داخل ظرف بریزید.

روش دیگر برای از بین بردن لکه زعفران، مسواک کردن است که برای از بین بردن لکه زعفران روی لباس نیز گزینه مناسبی است. شما می توانید پس از دقایقی که لباس را از ظرف مایع ظرفشویی و آب ولرم خارج کردید، لکه زعفران روی لباس را به آرامی به کمک مسواک بسیار نرم و لطیف بسایید و حتماً از مسواک نرم استفاده کنید تا به بافت لباس آسیب نرساند و باعث نخ کش شدن لباس نشود.

شما می توانید مسواک را آغشته به مایع ظرفشویی کنید و روی لکه ها بمالید و با این کار لکه زعفران را به راحتی از بین ببرید.

زعفران یک رنگ دهنده قوی است که بلافاصله در آب حل می شود و اگر پودر زعفران بر روی لباس بریزد با کمی رطوبت رنگ پس می دهد و محل مورد نظر زرد رنگ می شود و با روش هایی که اشاره کردیم به راحتی می توانید لکه زعفران را از بین ببرید.

۳/۵ - (۳ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *