آموزشی, خواص زعفران

زعفران سوغات کدام شهر است؟

زعفران سوغات کجاست

زعفران یک گیاه بوته ای می باشد که از پرچم وسط گل آن به عنوان ادویه استفاده می کنند که بسیار گران‌قیمت و خوش عطر و بو می باشد. این محصول دارای خاصیت دارویی و درمانی می باشد و همچنین در صنعت رنگ‌رزی نیز بسیار از آن استفاده می کنند. شاید برای شما این سؤال پیش بیاید که زعفران سوغات کدام شهر است؟ و شما چگونه می توانید آن را خریداری نمایید، به همین منظور ما به شما استان های مختلف که به کاشت و صادرات این محصول می‌پردازند معرفی می‌کنیم.

یکی از استان ها، خراسان بوده که مهد پرورش زعفران به شمار می آید و بعد از آن می توان به قائم شهر اشاره نمود و حتی شهر تربت نیز یکی از تولیدکنندگان بسیار خوب این محصول می باشد. امروزه با توجه به پرطرفدار بودن این محصول، شهرهای مختلف نیز به کاشت و پرورش این محصول روی آورده اند که عبارتند از شهر نیشابور و حتی شهرهای شمالی، ولی زعفران به دلیل اینکه با آب و هوای خراسان بسیار مطابق می باشد، در نتیجه زعفرانی که از این استان کشت شده باشد قطعاً کیفیت بهتری را خواهد داشت و اصلاً قابل مقایسه با زعفران دیگر شهرها نمی باشد.
استان خراسان به پرورش و تولید این محصول بسیار مشهور و معروف است، به گونه ای که سالانه هزاران تن از این محصول را تولید می کند و با توجه به سفارشات به تمام مناطق کشور ارسال می‌کند.

زعفران سوغات کجاست
راجع‌به زعفران بیشتر بدانید

زعفران گیاهی می باشد که به صورت چند ساله بوده و تا ارتفاع ۳۰ سانتی‌متر رشد می کند و گیاه آن دارای گل های بنفش می باشد که هر کدام از این گل ها دارای ۶ برگ هستند و دارای کلاله نیز بوده که رنگ آن قرمز می باشد و قسمتی که مورد استفاده می باشد، انتهای خامه و همان کلاله بوده که به نام زعفران معروف بوده که شما آن را در انواع غذاهای خود به کار می برید.

با توجه به اینکه این محصول دارای قیمت بالایی می باشد، از نظر درآمد نیز برای افرادی که در زمینه کشاورزی فعالیت دارند بسیار خوب بوده، به گونه ای که امروزه بیشتر افراد به پرورش و تولید این محصول روی آورده اند که از طریق آن شروع به امرار معاش و کسب درآمد می‌کنند و همچنین به دلیل اینکه این محصول در شرایط سخت زیست ‌محیطی قابلیت رشد خوبی را دارد، در نتیجه پرورش آن بسیار سخت نبود و روش آبیاری آن نیز به گونه ای می باشد که تنها در اول آبان ماه باید به آن آب بدهید و بقیه آبد‌هی آن توسط بارش باران صورت می گیرد.

وقتی زعفران به مرحله برداشت رسید، کشاورزان آن را از زمین کشاورزی چیده و بعد قسمت قرمز رنگ و بنفش آن را از یکدیگر جدا می کنند و آن را در معرض نور آفتاب قرار می‌دهند تا کاملا خشک شود و در پایان آن را در داخل بسته بندی های مخصوص قرار داده و وارد بازار می‌کنند.به دلیل اینکه این محصول دارای خواص بسیار زیادی می باشد، از آن برای درمان بسیاری از بیماری ها نیز استفاده می کنند و شخص بیمار با مصرف آن شاهد تاثیر شگفت انگیز زعفران روی بیماری خود خواهد بود، به همین منظور پزشکان به بیشتر بیماران توصیه می‌کنند که آن را حتما در برنامه غذایی خود قرار دهند.

زعفران سوغات کجاست

پایتخت زعفران ایران کجاست؟

وقتی در مورد کشت زعفران صحبت می‌شود قطعاً اولین مکانی که به ذهن هر شخص می‌رسد، خراسان است، زیرا استان خراسان در زمینه کشت این محصول بسیار پیشگام می باشد و به عنوان پایتخت زعفران ایران معروف بوده و علاوه بر خود استان‌خراسان، شهرهای مختلف آن از جمله زاوه، تربت حیدریه، تربت جام، باخزر، نیشابور و بجستان نیز در حال کشت این محصول می باشند، در نتیجه این استان مقام اول کشت زعفران را به خود اختصاص داده است.

استان خراسان جنوبی نیز مشغول به کشت این محصول می باشد که این استان نیز دارای شهرستان های قاینات، فردوس، بشرویه و بیرجند می باشد، به همین منظور خراسان جنوبی بعد از استان خراسان رضوی دومین مقام را در کشت این محصول دارد، ولی با این وجود از بین تمام شهرها در استان خراسان رضوی و خراسان جنوبی کشت زعفران در قائن بسیار زیاد بوده، به گونه‌ای که نسبت به شهرهای دیگر بسیار سبقت دارد و به عنوان پایتخت زعفران ایران شناخته شده است.

زعفران قائنات دارای کیفیت فوق‌العاده خوبی می باشد به همین منظور شرکت های دانش بنیان در زمینه زعفران در این استان بسیار فعالیت دارند که این امر باعث شده است قائم شهرت جهانی پیدا کند و صادرات آن نیز به تمام نقاط کشور به خوبی انجام شود.
کشت زعفران در قائن به عنوان منبع اصلی درآمد ساکنان آنها به شمار می آید، به گونه‌ای که افراد زیادی در این زمینه مشغول به فعالیت هستند و از طریق آن برای خود ایجاد کسب و کار نموده اند و یکی از جواب های سؤال زعفران سوغات کجاست به احتمال زیاد این شهر است.

کشور عزیزمان ایران در زمینه صادرات زعفران مقام اول را از نظر جهانی به خود اختصاص داده است و زعفران در زمینه ارزآوری در ایران دارای جایگاه خاصی است.

زعفران سوغات کجاست

نکات کلیدی خرید زعفران مرغوب

هر فرد قبل از خرید هر محصول باید اطلاعات کامل و جامع را در مورد آن داشته باشد تا بتواند بهترین و با کیفیت ترین محصول را خریداری کند و از آن به مدت زیاد استفاده نماید.

زعفران به دلیل قیمت بالا و همچنین پر طرفدار بودن، سودجویان بسیار زیادی وارد بازار آن شده اند و متأسفانه نوع تقلبی یا نامرغوب آن را در اختیار مشتریان قرار می دهند، به همین منظور ما در اینجا به چند نکات کلیدی در مورد زعفران مرغوب می پردازیم تا شما با دانستن این مطالب، خرید خوب و مناسبی داشته باشید.

اولین نکته که نشان دهنده با کیفیت بودن این محصول می باشد، داشتن نشان استاندارد بوده که روی محصول به خوبی درج شده است و شما به راحتی می توانید آن را مشاهده کنید.

نکته دیگر قبل از خرید زعفران این می باشد که شما انواع مختلف آن را به خوبی بشناسید، زیرا هر کدام از زعفران ها دارای خصوصیات خاصی می باشند که با دانستن آن بهتر می توانید زعفران مورد نظر خود را خریداری کنید به طور مثال زعفران نگین به دلیل اینکه هنگام پاک کردن آن بسیار دقت می شود دارای قیمت بالاتری می باشد. زعفران سرگل یکی از بهترین ها به شمار می‌آید که دارای عطر و بوی بسیار خوبی بوده و شما با کمی امتحان کردن به راحتی می توانید آن را تشخیص دهید که کار بسیار سختی نمی باشد.

زعفران مرغوب دارای رنگ بسیار خوبی می باشد، به گونه ای که رنگ آن کاملاً به صورت قرمز روشن و شفاف بوده و هیچگونه زردی در آن مشاهده نمی شود، در نتیجه هنگام خرید حتما به این موضوع بسیار دقت نمایید. رنگ زعفران اصل بسیار شفاف و پر رنگ بوده و اگر زعفران شما سریع رنگ پس بدهد، نشان دهنده آن می باشد که زعفران شما اصل نمی باشد و به احتمال زیاد از رنگ های مصنوعی در آن استفاده شده است.
از نظر مزه، زعفران اصل دارای طعم تلخی می باشد.

زعفران اصل از نظر بافت و شکل باید کاملاً سالم باشد و به هیچ عنوان خورد و یا شکسته نباشد، در نتیجه به هیچ عنوان پودر نباشد و همچنین توجه کنید که رشته های زرد و سفید نیز در میان زعفران دیده نشود که این نشان دهنده ناخالصی و مرغوبیت کم آن خواهد بود.

نوع بسته بندی زعفران اصل نیز بسیار مهم می باشد که هنگام خرید زعفران حتما باید به آن توجه نمایید.

امتیاز شما به این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *