آموزشی

آموزش سابیدن زعفران، چگونه زعفران را بسابیم

آموزش سابیدن زعفران

زعفران یکی از ادویه های بسیار گران‌قیمت می باشد که در بیشتر غذاها و دسرها می‌توانیم از آن استفاده کنیم که در این قسمت می خواهیم آموزش سابیدن زعفران را برای شما خوانندگان عزیز توضیح دهیم تا شما زمانی که می‌خواهید از زعفران به صورت مستقیم استفاده کنید بتوانید به راحتی آن را بسابید و بگذارید که کاملاً دم بکشد و رنگ زیبایی را به خود بگیرد و بعد از آن در غذاهای خود استفاده کنید.

اولین نکته که می‌توانیم درباره آموزش سابیدن زعفران در این قسمت به آن اشاره مستقیمی داشته باشیم این است که توجه کنیم زعفران کاملاً خشک باشد که در این صورت به راحتی سابیده شده و رنگ دهی بالاتری دارد. برای اینکه بتوانیم زعفران را به نحو احسن بسابیم و کاملاً پودر کنیم، می توانیم از زعفران ساب هایی که در بازار وجود دارد استفاده کنیم.

خواص زعفران را بدانید

خواص زعفران بسیار زیاد می باشد که هرکدام از آنها مهم و قابل توجه می باشند که در این قسمت می خواهیم چند مورد از مهم ترین خاصیت هایی که همواره برای مصرف کنندگان این محصول بسیار مهم و ضروری می باشد بیان کنیم که این خاصیت های مهم به شرح زیر می باشند:

آموزش سابیدن زعفران

 1. اولین خاصیتی که بسیار مهم و ضروری می باشد و از مهم ترین خاصیت های این محصول به شمار می‌رود این است زعفران طبع بسیار گرمی دارد و همین عامل از نظر طب سنتی بسیار حائز اهمیت می باشد و به همین دلیل است که کارشناسان طب سنتی توصیه می کنند افرادی که مزاج و طبع سردی دارند از زعفران در غذاهای خود و یا دمنوش های خود و یا همراه با چای استفاده کنند تا بتوانند از خاصیت سرشاری که این محصول دارد بهره‌مند شوند.
 2. آهن در بدن انسان ماده ای می باشد که بسیار مهم و ضروری بوده و برای بسیاری از فعالیت های حیاتی بدن لازم می باشد و افرادی که دچار فقر آهن می باشند باید از غذاهایی که حاوی آهن بوده استفاده نمایند و به همین دلیل است که به این افراد و به ویژه بانوان که بیشتر دچار کم‌خونی می‌شوند توصیه می‌شود که از زعفران استفاده کنند، زیرا زعفران یک ماده مهم و غنی و سرشار از آهن بوده و در درمان کم خونی های شدید می تواند بسیار مؤثر باشد.
 3. امروزه افراد اعم از آقایان و بانوان بر اثر عوامل مختلف و کمبود مواد معدنی و مواد غذایی در بدن خود دچار ریزش موی شدید می‌شوند که می‌توانند برای درمان ریزش موی خود از عصاره زعفران استفاده کنند، به این صورت که می توانند زعفران را همراه با روغن کرچک که یکی از روغن های بسیار مهم برای رشد مو می باشد مخلوط کرده و حدود نیم ساعت روی سر خود بریزند و به صورت دورانی کف سر خود را ماساژ دهند و این کار را می توانند هر یک روز در میان تکرار کنند تا نتیجه کار را مشاهده نمایند و رشد بیشتر موهای خود را در کمترین زمان ممکن شاهد باشند.
 4. یکی از بیماری‌های بسیار خطرناکی که امروزه بیشتر مردم با آن درگیر می باشند و در موارد شدیدی مرگ و میر بسیار زیادی را همراه دارد، انواع مختلف سرطان می باشد که این بیماری ارتباط مستقیمی با رژیم غذایی افراد در سنین مختلف دارد، پس افراد باید در زندگی روزمره خود از مواد غذایی خاصی استفاده کنند که بتواند این بیماری را کاهش داده و یا باعث بهبود علائم این بیماری شود و همچنین از مواد غذایی ای استفاده کنند که حاوی آنتی اکسیدان های مفید و مؤثر باشد و همان طور که می‌دانید سرطان باعث می‌شود که سلول‌های بدن انسان در نقاط مختلفی رشد بسیار زیادی را داشته باشند.
  زعفران یکی از مواد غذایی بسیار مفید می باشد که از رشد بیش از اندازه سلول ها در قسمتهای مختلف بدن جلوگیری می کند و از ابتلا به انواع سرطان ها در جوانی و میانسالی نیز می‌تواند جلوگیری نماید.
 5. یکی از مهم ترین خاصیت هایی که زعفران دارد این است که باعث طراوت و شادابی و روشن شدن پوست می شود و به همین دلیل است که امروزه در کارخانه هایی که در تولید کرم و پماد هایی برای پوست فعالیت مستقیم دارند از عصاره ی زعفران با کیفیت و مرغوب برای تولید این کرم‌ها و پماد ها استفاده می کنند و به دلیل خاصیت های بسیار زیادی که دارد، با استقبال بسیاری از خریداران نیز همراه بوده است و در درمان بسیاری از بیماری‌های پوستی مانند اگزما و پسوریازیس و همچنین در درمان سوختگی های شدید بسیار مفید می باشد.

آموزش سابیدن زعفران برای رنگ دهی بیشتر

افراد روش های مختلفی را برای دم کردن زعفران در نظر می گیرند که هر کدام از آنها مراحل خاصی را به دنبال دارد که در این قسمت می خواهیم چند روش مهم را بیان کنیم که بتوانید به وسیله این روش‌ها زعفران را به بهترین نحو دم کنید و از آن برای تزئین غذاها نیز استفاده کنید که این روش های مهم به شرح زیر می باشند:

آموزش سابیدن زعفران

 1. اولین روش این است که می‌توانید زعفران را به وسیله یک حبه قند به راحتی بسابید و مقداری آب جوش ریخته و در قوری هایی که مخصوص دم کردن زعفران می‌باشند بریزید و آن را روی حرارت غیر مستقیم مانند حرارت کتری و یا روی قابلمه قرار دهید و حدود نیم ساعت صبر کنید تا کاملاً رنگ آن در بیاید و باید به این نکته توجه کنید که اگر زعفران با کیفیت باشد هرچه از زمان دم کردن آن بگذرد رنگ دهی بالاتری نیز دارد.
 2. روش دیگر این است که می توانید زعفران را داخل یک تکه یخ بیندازید و شیشه را تکان دهید تا کاملاً یخ درون زعفران آب شود و در مدت زمانی که یخ در درون زعفران می باشد باید کاملا شیشه را به خوبی تکان دهید تا یخ در درون آن آب شود و رنگ این محصول نیز بالا برود، به دلیل این که این روش بسیار راحت و آسان می باشد امروزه بیشتر برای رستوران ها که به مقدار زیادی زعفران نیاز دارند از این روش استفاده می کنند که هم می تواند سرعت عمل کار را بالا ببرد و هم یک روش راحت و آسوده می باشد.
  از هر روشی که استفاده می کنید سعی کنید با خرید زعفران با کیفیت به رنگ دهی بالا برسید و توصیه ما خرید زعفران نگین است.

چند نکته مهم در رابطه با نحوه سابیدن زعفران

از آنجایی که سابیدن زعفران بسیار مهم می باشد باید توجه کنیم که بتوانیم از بهترین روش برای ساییدن زعفران استفاده کنیم که در این قسمت می خواهیم چند نکته مهم در رابطه با نحوه ساییدن زعفران را برای شما بیان کنیم:

آموزش سابیدن زعفران

 1. اولین نکته ای که در مورد آموزش ساییدن زعفران می توانیم ذکر کنیم این است که زعفران را ابتدا در داخل یک کاغذ خشک بریزید و سر کاغذ را ببندید و چند لحظه صبر کنید تا اگر رطوبتی در داخل زعفران وجود داشته باشد از بین برود و به خوبی ساییده شود.
 2. از نکات بسیار مهم درباره‌ی آموزش سابیدن زعفران که بسیار مهم می باشد و باید به آن توجه ویژه ای داشته باشیم این است که ابتدا مقدار کمی از زعفران را در داخل زعفران کوب ها بریزید و کم کم و به آرامی آن را بسابید تا کاملا سابیده شود و رنگ آن به خوبی دربیاید.
 3. یکی از نکات بسیار مهمی که درباره آموزش سابیدن زعفران می توانیم ذکر کنیم این است که سعی کنید برای ساییدن زعفران از هاون سنگی استفاده کنید، زیرا هاون سنگی بهتر زعفران را می سابد و همچنین سرعت عمل بسیار بالایی نیز دارد اما هاون چوبی و یاهاون روحی باعث می شود که زعفران ها به صورت یک دست سابیده نشود و در نتیجه رنگ دهی محصول نیز پایین می‌آید.
 4. از نکات بسیار مهمی که می‌توانیم درباره نحوه سابیدن زعفران ذکر کنیم این است که می‌توانید زعفران ها را در داخل یک کیسه فریزر بریزید و توسط یک قاشق یا هاون چوبی و یا هاون سنگی و یا وردنه روی آن کمی فشار وارد کنید تا کاملاً پودر شود و این کار را تا زمانی که آنها به صورت کامل پودر شوند ادامه ‌دهید.
 5. از نکات بسیار مهمی که درباره نحوه سابیدن زعفران می توانیم در این قسمت ذکر کنیم که بسیار مهم باشد این است که توجه کنید زعفران را برای چه غذایی می خواهید استفاده کنید به عنوان مثال اگر زعفران را برای غذای اصلی خود مانند قیمه نثار و یا ته چین مرغ می‌خواهید باید به صورت کامل بسابید تا در داخل غذا به صورت درشت دیده نشود و اگر می‌خواهید زعفران را برای دسر هایی مانند کیک ها و یا شله‌زرد استفاده کنید می توانیم آن را کمتر بسابید.
۱/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *